Žáci se stále častěji jako druhý jazyk učí ruštinu. Na pracovním trhu je po ní poptávka
Na základní školy se ve velkém vrací ruština. Počet žáků, kteří se ji učí, se za poslední čtyři roky víc než zdvojnásobil. V rozvrhu ji má přes 50 tisíc školáků. Na trhu totiž roste poptávka po rusky mluvících zaměstnancích a za větším zájmem stojí i zavedení dalšího povinného jazyka na druhém stupni základních škol.
„Nejsem dobrý v učení cizích jazyků. Paní zástupkyně nám nabízela francouzštinu, němčinu. Ruština se mi zdála nejjednodušší,“ zdůvodnil volbu Ondřej, žák základní školy.
Zájemců o ruštinu mezi dětmi po celé zemi přibývá od školního roku 2013/2014, kdy základní školy musely zavést druhý povinný jazyk.
Stále více školáků se vedle české abecedy učí i azbuku. Hodinu ruštiny na základní škole v pražské Libni navštívila Veronika Hlaváčová
„Dalo se to předpokládat. Z obchodních důvodů a kvůli tomu, že je ruština také blízký jazyk,“ vysvětluje si trend Hana Gerlachová, která předmět několik let učí na základní škole v pražské Libni. „Těžší je azbuka, naučit se psát a číst,“ přiznala.
Postupně se podle ní rozrůstá i nabídka učebnic. „Když jsme začínali, tak bylo na výběr jen ze dvou, které jsem pro základní školy považovala za vhodné. Teď začínají přibývat.“
Učitelé jazyka zatím na školách nechybí. „Mimořádné šetření ministerstva školství z loňského roku mimo jiné zjišťovalo, které aprobace vnímají školy jako nedostatkové. Učitelé ruského jazyka mezi nimi nebyli,“ potvrdila Klára Bílá z resortu.
Ruština byla v Československu ve školách povinná do roku 1990. Žáci mají, co se druhého povinného jazyka týče, kromě ní často na výběr z angličtiny, němčiny nebo francouzštiny.