Pro firmy začala platit nová pravidla na ochranu whisleblowerů. Když je nezavedou, hrozí jim postih
Od 1. srpna začínají platit nová pravidla na ochranu whistleblowerů, tedy lidí, kteří upozorní na korupci nebo jiné nekalé jednání ve firmě. „Jde o tři povinnosti – zavést vnitřní oznamovací systém, určit příslušnou osobu, která bude s oznámeními dále pracovat, a zajistit oznamovateli ochranu,“ shrnuje advokát Michal Nulíček z kanceláře Rowan Legal.
Zaměstnavatelé, kteří by nový oznamovací systém nezavedli, se dopouštějí přestupku, za který jim hrozí až milionová pokuta.
Společnosti se vyplatí vyřídit pár nerelevantních oznámení a jednu relevantní, říká advokát o nových pravidlech na ochranu whistleblowerů
Podle advokáta Michala Nulíčka z kanceláře Rowan Legal už řada společností v Česku, především poboček nadnárodních firem, systém oznamování má. Plošné opatření ale v Česku ještě nebylo.
Kdo se rozhodne nekalé jednání oznámit, může to udělat buď přímo u zaměstnavatele, nebo pomocí externího oznamovacího systému ministerstva spravedlnosti.
Zákon myslí i na případy, kdy by někdo chtěl schválně firmu poškodit lživým obviněním.
„Vědomě nepravdivé oznámení není oznámením podle zákona a společnost se jím nemusí zabývat, když vyhodnotí, že se nezakládá na pravdě. Oznamovatel se tím dopouští přestupku, za který může být uložena pokuta, dále je to porušení pracovně-právních povinností,“ vysvětlil Nulíček.
Úřady se také nemusí zabývat oznámeními, která jsou státní správě podána anonymně, přitom podle neziskových organizací tvoří 58 procent ze všech oznámení.
„Myslím si, že je to nešťastné. Rozumím obavě ze zneužití anonymních oznámení, ale myslím, že každé společnosti se vyplatí vyřídit čtyři nerelevantní a pak se dozvědět o jednom relevantním než naopak," uzavírá advokát.