Vyšší odborné školy čeká transformace
Unie zaměstnavatelských svazů kritizuje ministerstvo školství za laxnost při transformaci vyšších odborných škol. Ministerstvo prý nedostatečně využívá peníze z evropských fondů a VOŠ zatím nejsou zařazeny do systému vysokoškolského vzdělávání. Nejčastěji zmiňovanou cestou je postupná transformace vyššího odborného studia na bakalářskou formu.
"Na dnešní tripartitě jsme se s Unií zaměstnavatelských svazů shodli na tom, že nikdo z nás nepochybuje o tom, že vyšším odborným školám je potřeba dát jasné perspektivy jejich vývoje a to v dlouhodobém výhledu. Nyní analyzujeme, jaké možnosti tento segment do budoucnosti má," říká náměstkyně ministryně školství Jana Matesová.
O budoucnosti vyšších odborných škol mluvili na Rádiu Česko náměstkyně ministryně školství Jana Matesová a viceprezident pro školství Unie zaměstnavatelských svazů Jaroslav Ponec.
"Především musím zdůraznit, že vyšší odborné školy nekončí. Školy se nemusejí bát, že je někdo zavře. Takové úvahy zde nejsou. Jednou z cest možné transformace je změna VOŠ na bakalářskou formu, která by vzdělávala nevědecké pracovníky. Další možnou cestou jsou takzvané krátké vysokoškolské programy, které jsou v Evropě velmi populární, v Česku je nicméně nemáme," dodává náměstkyně Matesová, podle které ale na transformaci bude potřeba hlavně čas.
"Dnešní jednání znamenalo určitý posun, dohodli jsme se na základním rámci transformace. Jde o to posunout je do vysokoškolského, bakalářského, profesně orientovaného sektoru a oživit u nás systém dvouletých programů, který je specializačně zaměřen a zatím u nás chybí. Mohly by vyplnit mezeru na trhu," uvádí viceprezident pro školství Unie zaměstnavatelských svazů Jaroslav Ponec.
"Z analýzy, kterou máme my i ministerstvo k dispozici, je spokojenost zaměstnavatelů s absolventy vyšších odborných škol až překvapivě vysoká. Absolventi jsou úspěšní, jsou dobře přijatelní, jsou srovnatelní s vysokoškoláky a jsou na tom lépe než středoškoláci," doplňuje Ponec.