Podvody při testech? Studenti se navzájem varují, že jim učitelé slídí v chatech, univerzity o ničem neví
Koronavirová pandemie proměnila i podobu zkoušení na vysokých školách – testy často probíhají online. Mezi studenty se nyní začaly šířit nepodložené zprávy o tom, že se pedagogové na sociálních sítích vydávají za studenty, aby od svých „spolužáků“ vylákali odpovědi na online testy a posléze je hlásili kvůli podvodům. Některé oslovené školy potvrzují, že případy podvádění u testů skutečně řeší, o údajných falešných profilech ale neví.
Studenti napříč Českem si přeposílají varování před údajným nezvyklým chováním pedagogů.
„Doktorandi zakládají skupiny předmětů nebo se snaží dostat do třídních chatů studentů, pak fotí konverzace a udávají lidi na fakultě za podvádění při testech, bacha na to,“ píše se v jedné z hromadně rozesílaných zpráv.
Právnická fakulta chce po Jelínkovi vysvětlení posudku pro Metrostav, šéfem katedry zůstane
Číst článek
Podle některých studentů si dokonce vyučující zakládají na facebooku falešné účty, jejichž prostřednictvím se vydávají za studenty a snaží se od svých „spolužáků“ získat odpovědi na otázky v jejich testech. Pokud se jim to podaří, mají je hlásit na univerzitě k disciplinární komisi.
Podobné informace se v posledních dnech začaly šířit i na Slovensku.
Vytržení z kontextu
Jedna z hojně sdílených zpráv má původ v Brně. Autor v ní původně napsal, že ho Lubomír Houfek, odborný asistent z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického, po prostudování konverzace nahlásil k disciplinární komisi kvůli opisování.
Opakovaným přeposíláním a vytržením z kontextu ale sdělení dostalo jiný význam: pedagog se podle něj měl dostat do jedné z facebookových konverzací a tu si přečíst.
Online zkoušení
Mnoho vysokých škol přistoupilo k online zkoušení kvůli složité situaci spojené s pandemií koronaviru. Ústní zkoušky sice vládní opatření umožňují, ale školy se snaží velkou část provést přes internert. Písemné testy tak mohou probíhat například přes platformu Moodle.
Sám Houfek něco takového zásadně odmítl. „Student nám při stížnosti na vyhodnocení písemky poslal snímky obrazovky. To ale nebylo jeho zadání, proto jsem musel toto jednání předat k prošetření,“ přiblížil serveru iROZHLAS.cz.
Jeho slova potvrdila i mluvčí VUT Radana Koudelová. „O žádném případu falešných profilů a infiltrování se do skupin jsme neslyšeli a ani nic takového nemáme u disciplinární komise nahlášeno. Na sociálních sítích jsme ale již zaznamenali dotazy studentů na toto téma,“ dodala.
K celé situaci se během čtvrtka na svém facebooku vyjádřila i Studentská komora Akademického senátu VUT. „Ne, nikdo z akademiků vám nečte soukromé konverzace,“ stojí mimo jiné v příspěvku.
Důležitá je důvěra
Případy podvádění během distančního zkoušení řeší i na Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE), jak serveru iROZHLAS.cz potvrdila její mluvčí Martina Mlynářová.
Informace o údajném zakládání falešných profilů podle svých slov nemůže potvrdit, ani vyvrátit.
„Nevylučujeme to, ale nemáme žádnou informaci, že by někdo z vyučujících něco takového činil. Samozřejmě se zabýváme i všemi podněty týkajícími se jakéhokoliv neetického chování či podvádění, které nebudeme v žádném případě tolerovat,“ řekla.
Erasmus v Británii od ledna nahradí Turingův program, ministerstvo školství čeká na informace
Číst článek
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se snaží podvodům v nezvyklé době předcházet. „Využíváme různé nástroje distančního zkoušení, například Moodle, které v sobě mají mechanismy zajišťující jeho regulérnost,“ přiblížila pro iROZHLAS.cz proděkanka pro studijní záležitosti Hana Pazlarová.
„Fakticky se tomu zcela předejít nedá, ale důvěra mezi studenty a vyučujícími je v těchto složitých časech důležitá, a proto jí vůči studentům nešetříme a přehnaně je nekontrolujeme,“ podotkla.
Alespoň jednoho spolužáka, který by mohl rozšířenou zprávu potvrdit, se pokoušel vypátrat i student VŠE Lukáš Hulínský. Navzdory výzvě se mu ale nikdo s konkrétním případem nepřihlásil. „Na facebooku jsem pomocí skupin oslovil asi 4000 lidí. Nikdo s přímou zkušeností se ale neozval,“ upřesnil.