Vyšetřovací komise v kauze Unipetrol zřejmě ukončí činnost

Vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol zřejmě příští týden ukončí své vyšetřování. O ukončení její činnosti požádá sněmovnu předseda komise Pavel Hojda z KSČM. Pravděpodobně se tak uzavře tříměsíční vyšetřování, které do kontroverzní privatizace a následné úplatkářské aféry nevneslo příliš mnoho nových informací. Na protest proti návrhu ukončit činnost komise opustili její jednání oba členové z opoziční ODS Vlastmil Tlustý a Martin Říman, následoval je i křesťanský demokrat Ludvík Hovorka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čerpací stanice Orlen

Čerpací stanice Orlen | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Uzavřít vyšetřování chtějí hlavně sociální demokraté Miroslav Svoboda a Miroslav Kapoun, komunisté a oba členové z Unie svobody. Postoj občanských demokratů a jednoho lidovce, kteří chtěli ještě jeden až dva měsíce ve vyšetřování pokračovat, se tak ocitl v menšině.

"Většinová část komise zařazuje do závěrečné zprávy konstatování, která absolutně neodpovídají tomu, co bylo zjištěno. Komise konstatuje, že v průběhu privatizace nebyly zjištěny žádné zásahy soukromých subjektů do privatizace Unipetrolu," vysvětlil důvod, proč opustil jednací místnost poslanec Martin Říman. Dodal, že z písemných zpráv, které poskytly příslušné služby státu, a jsou neveřejné, tak z nich vyplývá opak. Poslanec Říman využije svého práva a předloží oponentní zprávu o průběhu a dosavadních výsledcích vyšetřování.

Pavel Hojda je přesvědčen, že další činnost je už zbytečná. Výslech devíti svědků, které přitom Hojda i jiní členové týmu odhlasovali před týdnem, by podle něj do celé kauzy nevneslo příliš mnoho nových poznatků. "Předpokládám, že komise bude sněmovně navrhovat, aby přijala tuto zprávu, v nejhorším případě, aby ji vzala na vědomí a aby ukončila činnost komise," nastínil Hojda, s čím příští úterý předstoupí před sněmovnu.

Má sice o některých okolnostech, které provázely prodej Unipetrolu pochybnosti, celá transakce ale podle něj odpovídala normám Evropské unie.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme