Výběr daní z výherních automatů se letos propadl o polovinu. Hráči se nechtějí povinně registrovat
Zájem hráčů o výherní automaty v kasinech a v hernách výrazně klesá. Na dani z technických her vybral stát za první pololetí letošního roku 2 a čtvrt miliardy korun. To je meziročně skoro o polovinu míň. Podle úřadů i provozovatelů je důvod jednoduchý. Začala platit mnohem přísnější pravidla pro registraci všech hráčů. Zahrát si anonymně, není vůbec možné.
Každý zákazník kasina se musí registrovat. K tomu je potřeba občanský průkaz, vyplnění dotazníku i fotka, která je přiřazena k registraci. Není potřeba členská karta, členství se aktivuje otiskem prstu, a to jak u vstupu do kasina, tak u každého automatu.
Podle nového hazardního zákona před sebou člověk musí neustále mít informace o tom, jak dlouho už hraje a kolik toho vyhrál nebo naopak prohrál. Stejně tak musí všude po provozně být umístěny kamery a nahraný záznam se musí uchovávat dva roky.
Rekordní pokuty za hazard. Loni díky novému zákonu požadoval stát čtvrt miliardy
Číst článek
„Museli jsme kompletně všechny přístroje převést na nový systém, nahrát nový software a technicky úplně změnit způsob hraní,“ popisuje provozovatel kasina Vladimír Eichinger. Podle provozovatele stála technická úprava kasina v řádech desítky milionů.
O polovinu nižší zájem
Z informací ministerstva financí vyplývá, že zájem hráčů o technické hry meziročně klesl zhruba o polovinu. "Lidé zkrátka nemají rádi, když jim provozovatel a potažmo i stát, při sázení kouká přes rameno," říká Lukáš Hrubý z organizace Podané ruce, která pracuje s patologickými hráči. Podle něho se hráči přesouvají k méně regulovaným formám hazardu.
„My ze své praxe vidíme, že už téměř polovina, a někde už větší polovina našich klientů jsou sázkaři, online a live sázkaři, ten problém vzniku patologického hráčství a závislosti je naprosto srovnatelný,“ vysvětluje Hrubý pro Český rozhlas.
Hazardní prvky ve videohrách? Některé evropské země už části her zakázaly
Číst článek
Nárůst kvízomatů
U internetového hazardu ale zatím není vidět zásadní nárůst tržeb, který by vyrovnal propad u automatů. Mluvčí Unie herního průmyslu Andrej Čírtek se proto domnívá, že hráči odešli do nelegálních heren.
„Pokud konzervativně uvažujeme, že polovina tržeb, které zmizely z legálních heren a kasin, jsou realizovány na kvízomatech, tak se jedná jenom za první pololetí 2018 o tržby ve výši 3 miliard korun.“
Na nelegální hazard se zaměřuje Celní správa. Od začátku roku celníci odhalili přes 200 černých heren a zabavili téměř 900 nepovolených přístrojů. Většinou takzvaných kvízomatů, které maskují hazard za vědomostní soutěže.