Vydavatelé postavili na Karlově mostě barikádu z knih
Vydavatelé knih dnes v poledne zahradili na půl hodiny oblouk Malostranské mostecké věže v Praze svazky literatury. Šlo o protest proti zvýšení daně z přidané hodnoty na knihy. Ta by měla do dvou let vzrůst z 10 na 17,5 procenta.
Hradba z knih také symbolicky připomněla počátek Pražského povstání před 66 lety a barikády, které se tehdy po Praze stavěly.
Podle ředitele nakladatelství ARGO Milana Gelnara měl happening poukázat na to, že ač knihy tvoří pouze několik promile z objemu průmyslové výroby, jde o důležitou komoditu.
„Na západ od nás se většina zemí svým přístupem k nižšímu DPH na knihy snaží o to, aby lidé nezapomněli číst pod návalem nových médií nebo pasivní zábavy, jako je televize nebo hraní počítačových her,“ tvrdí Gelnar.
Zvýhodňování některých komodit v sazbě DPH, jako jsou například i knihy, má také své odpůrce. Ekonom Ladislav Tajovský tvrdí, že z hlediska spotřeby je kniha zboží jako každé jiné.
Skutečnost, že mnoho evropských států uplatňuje sníženou nebo dokonce nulovou sazbu na knihy, podle Tasovského není relevantní argument:
„Jsem si naprosto jistý, že to nepovede ke snížení vzdělanosti národa, protože když se podíváte, jaké místo knihy ve spotřebním koši zaujímají, tak to je zcela marginální. A já jsem si naprosto jist, že existuje skutečně minimální počet lidí, kteří nečtou knihy, protože jsou drahé.“
Tasovskému by podle jeho slov nevadilo, kdyby vydavatelé protestovali proti zvyšování DPH obecně u všech komodit: „Jde o vydělování jednoho statku před ostatními a tady je vždycky cítit elitářství.“
Lidé prý začínají na knihách šetřit
Podle ředitele nakladatelství ARGO Milana Gelnara ale po zvýšení DPH mnoho knih nebude moci vyjít a nakladatelům se ekonomicky nevyplatí se jimi vůbec zabývat.
Podle něj se na nákladech projeví i to, že lidé začínají na knihách šetřit.
"Vzniká menší poptávka. Ten titul v průměru prodáváte několik let a musíte ho skladovat. Svůj zisk získáváte až z poslední třetiny nebo čtvrtiny prodaného zboží. U dobré poloviny knih z té palety, co já vydávám, nemám toto zaručeno a nikdy se mi nevrátí.“
Vláda chtěla původně sjednotit DPH na 20 procentech. Koalice se pak dohodla, že se od roku 2012 zvýší spodní sazba DPH z 10 na 14 procent a v roce 2013 se obě sazby - snížená a základní - sjednotí na 17,5 procenta. Důvodem je podle politiků nutnost financovat důchodovou reformu.
Ve většině zemí Evropské unie je přitom DPH u knih nižší než deset procent. Vyšší sazbu má jen Dánsko a Bulharsko. Británie, Norsko, Chorvatsko a Irsko mají naopak dokonce nulovou sazbu DPH na knihy.