Výběr z médií: domácí šití roušek, mírnější exekuce a přijímací řízení na vysoké školy v době koronaviru

Šití roušek v Česku se stalo fenoménem, vlastní pomůcky si doma vyrábějí také Poláci nebo Španělé. Ve zbytku Evropy ale místní často ochranu nenosí žádnou, všímá si Mladá fronta Dnes. Poslanci dokončují návrh na mírnější exekuce, píše deník E15 i Lidové noviny. Podle Moravskoslezského deníku stoupá v době koronavirových opatření domácí spotřeba alkoholu. Více si přečtete ve výběru médií, který pro vás sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do bavlněných šitých roušek stačí všít kapsu o rozměrech 15x20 cm a filtr do ní vložit.

Domácí šití roušek se v Česku stalo fenoménem. (ilustrační foto) | Foto: Lucie Fürstová | Zdroj: Český rozhlas

E15

Vládní i opoziční poslanci ladí možnosti mírnějších exekucí, konstatuje deník E15. Opatření mají pomoct hlavně lidem v exekucích a osobních bankrotech, samoživitelkám a seniorům, živnostníkům či lidem, kteří přijdou o práci. Deník se odvolává na předběžný návrh, který má k dispozici. Hovoří se v něm o tzv. marných nebo bagatelních exekucích a také o ochraně spotřebitelů a živnostníků před nebankovními poskytovateli půjček, kteří zneužívají pandemie koronaviru. E15ctka píše, že například zastavením všech bagatelních exekucí s jistinou do 1500 korun by rázem skončilo jeden a půl milionu řízení.

Lidové noviny

Tématu exekucí se věnují i Lidové noviny, které citují ministryni spravedlnosti Marii Benešovou z ČSSD. Ta plánuje přijít příští čtvrtek na vládu s novelou insolvenčního zákona. V něm by ráda prosadila ochranu podnikatelů před bezprostřední hrozbou insolvenčního řízení. Zvažuje taky roční splátkovou pauzu pro ty, kdo se ocitli v insolvenci před 1. červnem 2019. Ministryně chce pomoci lidem, kterým se v souvislosti s bezpečnostními nařízeními vlády proti šíření koronaviru snížil příjem nebo kteří o něj přišli úplně a nemůžou tak platit své insolvenční závazky. Benešová ale Lidovým novinám řekla, že dlužníkům ministerstvo nemůže odpouštět plošně, ale že o každém případu musí mít rozhodnout insolvenční soud.

S nemocí COVID-19 se zřejmě budeme muset naučit žít. Stejně jako s encefalitidou, ani tu neumíme léčit

Číst článek

Deník N

Univerzity promýšlejí, jak provést přijímací pohovory i co se stávajícími studenty. Jejich plány a možnostmi se zabývá Deník N. Kvůli pandemii koronaviru dokončí některé školy semestr na dálku, v bezkontaktním režimu. Pokud jde o přijímací pohovory, ve hře je několik variant: zkoušky online, odklad nebo jejich úplné zrušení a přijímání podle maturitních známek. K tomu, aby mohli být studenti zkoušeni při státních závěrečných zkouškách online, je potřeba změnit zákon, podotýká Deník N. Ministerstvo školství podle něj již na takové změně pracuje. Deník uvádí, že s přesunem testů na internet budou školy také řešit, jak zajistit, aby studenti nepodváděli.

MfDnes

Šití roušek se v Česku a na Slovensku stalo fenoménem, na popularitě získává i v Polsku či ve Španělsku, všímá si Mladá fronta Dnes. Ve zbytku Evropy se lidé zpravidla takto sami nezaopatřili. V Bruselu a v Londýně moc lidí se zakrytými ústy a nosem vidět není, nechává deník promluvit Češky, které v těchto evropských metropolích žijí. Na ulici v Londýně podle jedné z nich nosí roušku přibližně dva lidé z deseti, vzácně jsou k vidění i v Amsterdamu. Česká opatření ohledně nošení roušek patří k těm nejpřísnějším. Sama Světová zdravotnická organizace se k plošnému nošení roušek a respirátorů staví nejednoznačně. Některé státy své občany od užívání roušek přímo odrazují s tím, aby nechyběly lékařům, píše Mladá fronta Dnes.

Výběr z médií: Češi nemají zájem o auta z e-shopů, železárny prodávají portréty a přibývá netopýrů

Číst článek

Moravskoslezský Deník

Po zavření restaurací, hospod a barů se pití alkoholu přeneslo za zdi domovů, konstatuje Moravskoslezský Deník. Nárůst poptávky podle deníku pociťují všechny řetězce. Penny zaznamenal největší zvýšení poptávky u ginu a whisky, ale i zájem o všechen alkohol.  Zvýšenou poptávku po alkoholu i v dalších dnech očekává Lidl. Také malí obchodníci prodávají alkohol více než předtím, píše deník. Dodává, že zvýšené domácí popíjení ale s sebou přináší i dopravní riziko. Policie registruje zvýšený počet nehod pod vlivem alkoholu. Například ve čtvrtek ráno policisté ve Frýdku-Místku vyšetřovali nehodu, kdy osmadvacetiletá řidička měla 1,5 promile „zbytkového“ alkoholu.

Právo

V Beskydech neubývá velkých šelem, pohybuje se jich tam podle ochránců zvířat a dalších odborníků stejně jako vloni. Je to dobrá zpráva, protože to dokazuje, že zvířata dokáží dlouhodobě žít i v tak přelidněných horách, jako jsou Beskydy. V Právu se uvádí, že dvanáct rysů se pohybuje v Chráněné krajiné oblasti Beskydy. Další dvě kočkovité šelmy pak byly zaznamenány v Moravskoslezských Beskydech. Rysy objevili ochránci přírody v tradičních beskydských lokalitách, jako je Čertův mlýn, Kněhyně nebo Lysá hora.

Julie Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme