Mynář: Hrad neplýtvá a platí jen za zaměstnance. Moje cesta do Číny bude stát maximálně 130 tisíc

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu byl kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář.
  • Proč jel kancléř Mynář do Číny s Martinem Nejedlým a Jaroslavem Tvrdíkem a co tam zjišťovali?
  • Kolik cesta kancléře do Pekingu a Šanghaje stála?
  • Jaký je osud čínského poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga a jaké jsou výsledky cesty?

20 minut Radiožurnálu Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Mým úkolem nebylo v Číně zjišťovat osud poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, ale zjistit podrobnosti o budoucnosti investic CEFC v Česku,“ řekl v pořadu 20 minut Radiožurnálu kancléř prezidenta Vratislav Mynář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vratislav Mynář o cestě do Číny ve Dvaceti minutách Radiožurnálu

O nákladech na cestu do Číny

Vyúčtování cesty, které se účastnil také prezidentův poradce Martin Nejedlý a místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík, kancléř Mynář k dispozici zatím nemá. „Dle směrnic Kanceláře prezidenta republiky je mojí povinností vyúčtování do 15 pracovních dnů, což myslím, že ta lhůta ještě nevypršela.“

Mynářovo ubytování stálo určitě méně, než zpáteční letenka do Číny, za kterou Hrad zaplatil 93 tisíc korun. „Jednalo se o dvě noci, jedna v Šanghaji, jedna v Pekingu. Podle mého názoru to nebude víc jak kolem 120-130 tisíc všechno dohromady,“ řekl kancléř.

Zemanovy vize o čínských investicích se nenaplnily. Údaje centrální banky ukazují na velký pokles

Číst článek

Podle Mynáře Hrad platil náklady pouze jemu, jako jedinému zaměstnanci prezidentské kanceláře. „Hrad nikdy neplýtvá penězi a platí cestu pouze svým zaměstnancům. Cesta Martina Nejedlého a Jaroslava Tvrdíka nebyla placena z rozpočtu prezidentské kanceláře.“

Role Tvrdíka a Nejedlého

„Pan Martin Nejedlý jel, byť z vlastního rozpočtu a vlastních finančních prostředků, pomoct v těhle otázkách, které nám naložil pan prezident,“ vysvětluje roli Nejedlého Mynář.

Jaroslav Tvrdík pak jel podle kancléře do Číny z titulu funkce prezidentova zmocněnce pro česko-čínské vztahy a předsedy Česko-čínské komory.

Jaký byl cíl cesty?

Primárním důvodem cesty do Číny podle Mynáře nebyl osud poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-minga, ale úkol zjistit, jestli společnost CEFC China dodrží závazky ohledně investic a projektů v České republice. „Zajímá mě osud českých firem a českých občanů, proto jsem já jako kancléř přijal tento úkol.“

„Úkolem téhle mise nebylo vůbec zjišťovat, co bylo s poradcem pana prezidenta, bagatelně ‚co se děje s čínským občanem‘, tak jak některá z médií spekulují a zavádí, řekl Mynář.

„Úkolem byla starost pana prezidenta, abychom zjistili, jestli spekulace, které se objevily v českých médiích ohledně vyšetřování jeho poradce, nebudou mít vliv na právnickou osobu, v tomto případě CEFC China, která je nositelem všech projektů v České, tím pádem jestli to nebude mít vliv na projekty v České republice a zaměstnanost českých občanů.“

Nemám důvod vzdát se čínského poradce, počkám na vyšetřování, prohlásil Zeman

Číst článek

Jaké jsou výsledky cesty?

Prezidentovo zadání jsme splnili, Číňané nám naše otázky zodpověděli, říká Mynář: „Díky té návštěvě, která se během dvou dnů udála, jsme všechny odpovědi na naše otázky získali. Představitelé šanghajské vlády, centrální vlády, ministerstva zahraničních věcí Číny a významných bankovních sektorů nás ujistili, že společnost CEFC není vyšetřována.“

Jaká byla role české diplomacie?

Ministerstvo zahraničních věcí Hrad o pomoc nepožádal. „Neviděl jsem k tomu důvod,“ říká kancléř. „Informovali jsme naše velvyslanectví v Pekingu, všichni jsme se osobně setkali s českým panem velvyslancem v Číně Bedřichem Kopeckým.“ O přípravu cesty požádal Hrad čínské velvyslanectví v České republice.

Zástupce české diplomacie v hradní delegaci ani při jednání s čínskou stranou nebyl. „Bylo nám přesunuto jednání z Pekingu do Šanghaje a pan velvyslanec se nemohl zúčastnit, protože měl významnou akci v rámci izraelsko-ruského velvyslanectví.“

O čínských investicích v Česku

Kancléř Mynář dostal v Číně ujištění, že čínské investice v Česku budou pokračovat. Radiožurnál v úterý informoval o tom, že čínské investice loni v tuzemsku podle dat České národní banky klesly na necelých 6 miliard korun, což je zhruba polovina oproti předchozímu roku. To je výrazně méně než kolik se očekávalo po podpisu memorand a smluv při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze před dvěma lety.

Vina není na straně Číňanů, ale českých podnikatelů, kteří s nimi nechtějí spolupracovat, tvrdí k tomu kancléř Mynář. „Čínské společnosti chtěly a měly velký zájem investovat. Není jejich chybou, že se čeští společníci nebo čeští majitelé rozhodli jinak.“

Marie Bastlová, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme