Vojáci si v Jeseníkách sáhnou na dno. Začíná závod Winter Survival
Elitní vojáci si v Jeseníkách poměří své síly. Na Ovčárně dnes startuje armádní víceboj Winter Survival. Simuluje činnost vojenské hlídky v neznámém horském terénu. Na extrémně obtížný závod míří 18 tříčlenných týmů, stejně jako loni dorazí i Poláci a Belgičané. Slováci se letos nezúčastní, soutěžit nebudou ani žádné ženy. Příležitost dostali jen ti nejlepší z nejlepších.
Náročné disciplíny, jako lezení po ledopádech a namrzlých skalách nebo nocování pod širým nebem. Winter Surival prověří schopnosti každého z vojáků. Víceboj je prý pro ně velká výzva.
„Pro mě je to taková zkouška vytrvalosti, vůle, poznávání nových věcí,“ potvrzuje jeden z nich.
Letos je armádní víceboj kvůli úsporám o den kratší. Vojáci mají před sebou 3 dny plné adrenalinu. A také 3 dny plné únavy a vyčerpání.
Dnes je čeká první nocleh ve volné přírodě, a podle hlavního rozhodčího závodu Davida Ullricha bude noc hodně mrazivá. „Mají sebou ‘žďárák‘, tedy bivakovací pytel, každý má spacák. Zkusili jsme to nějakým způsobem zateplit a přečkat náročnou noc,“ popsal.
Přes kruté mrazy ale sportovní ředitel závodu plukovník Petr Hanák o soutěžící obavy nemá. „Mrazy nás trochu samozřejmě děsí, ale zatím je k nám počasí vlídné. Nahoře na Pradědu je mínus 10, ale v jesenických údolích dnes bylo mínus 23, a právě i v těchto nižších partiích se budou závodníci pohybovat. Ale já si myslím, že jsou připraveni a ví, do čeho jdou, takže zatím z toho nějaké závažné obavy nemáme,“ vysvětlil v Ranním Interview Radiožurnálu.
Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl sportovní ředitel závodu plukovník Hanák
Podle Hanáka se tak neuvažuje ani o změně programu. U každé disciplíny je připraven i lékař, v pohotovosti je horská služba.
Zítra pokračuje přírodní víceboj nejnáročnější etapou. Vojáci musí ujít zhruba 50 kilometrů napříč neznámým terénem. Na zádech si přitom ponesou povinnou výbavu - skeletonické vybavení, prostředky pro nouzové přespání a stravu na tři dny. Závodníci ale nesmí mít stan.
„Výbavu si určí každý účastník sám. Jak se rozhodne, co by si chtěl vzít třeba za náhradní oblečení, jak je otužilý, kolik zhruba chce vypít vody a podobně. Takže od 15 do 20 kilogramů,“ přiblížil hlavní rozhodčí.
Jednotlivé týmy budou během závodu řešit celou řadu záludných úkolů. V závěru třeba záchranu zraněných vojáků při výbuchu granátu. V soutěži se hodnotí celkový čas a zvládnutí jednotlivých disciplín.