Vláda chce ve sněmovně prosadit zákon o obecném referendu
Vláda premiéra Vladimíra Špidly předloží návrh zákona o obecném referendu, který by lidem umožnil i to, aby se vyjádřili k návrhu evropské ústavy. Špidla to uvedl na dnešní mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která se sešla z iniciativy opoziční ODS. Jediným bodem schůze je stanovisko vlády k návrhu euroústavy, jímž se nyní zabývá mezivládní konference Evropské unie.
Z vyjádření premiéra vyplynulo, že vláda nepřipraví speciální zákon pouze pro referendum o evropské ústavě. Takový zvláštní zákon zatím parlament přijal pouze jednou a občané ČR na jeho základě rozhodli letos v červnu o vstupu země do EU. Zákon o obecném referendu by naopak umožnil pořádat všelidová hlasování o různých věcech. Zákon o obecném referendu patří k tradičním programovým bodům ČSSD.
Obecné referendum k této otázce slíbil poslancům i ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle něj by navíc dnešní debata ve sněmovně neměla vetovat mandát vlády pro jednání na mezivládní konferenci o konečném znění evropské ústavy.
Za to a konstruktivní diskuzi se přimlouval i předseda sněmovního výboru pro evropskou integraci, poslanec Unie svobody-DEU Pavel Svoboda. "Evropská unie není žádná neposkvrněná čistá panna, které bychom se nemohli dotknout. Dotýkejme se jí však tak, abychom dosáhli svého a přesto nás i na další schůzce brala vážně," prohlásil.
Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Zahradil z ODS znovu zopakoval svůj nesouhlas s tím, že vláda podle něj vzala bez ohledu na názor opozice vyjednávací mandát o znění euroústavy jen do svých rukou. Z toho pro něj vyplývá jediné: "Vláda a nikdo jiný má v tuto chvíli stoprocentní odpovědnost za to, co dojedná a bude podle toho souzena jak parlamentem, tak veřejností," uvedl Zahradil.
Současný návrh euroústavy podle Zahradila omezuje suverenitu a v některých ohledech zhoršuje postavení českého státu. Míní, že Evropská unie může fungovat i bez ústavy, na základě nynějších smluv. Vládě Zahradil jménem ODS vzkázal, že pokud se z mezivládní konference vrátí jen s minimálními vyjednanými změnami, s podporou nejsilnější opoziční strany počítat nemůže.
V debatě vystoupili i komunisté, kteří ve svém usnesení mimo jiné žádají, aby vláda průběžně informovala parlament o průběhu mezivládní konference k budoucímu uspořádání Evropské unie. To, stejně jako obecné referendum k přípravě euroústavy už ve sněmovně premiér Špidla slíbil.