Vláda chce předložit úpravu legislativy o stávce
Vláda chce uzákonit průběh stávek tak, aby byly po dobu jejich trvání zajištěné alespoň základní služby. Reaguje tak na situaci, kdy odboráři plánují na příští čtvrtek rozsáhlou protestní akci a blokády silnic. Policie totiž bude chtít udržet silnice alespoň částečně průjezdné - kvůli záchranným vozům. Odboráři s návrhem nesouhlasí, považují ho za účelový. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka současně vyzval ministra Miroslava Kalouska k rezignaci, jeho odchod by prý pomohl dialogu mezi vládou, opozicí a odbory.
Podle premiéra Petra Nečase by měl zákon zajistit minimální zdravotnickou péči nebo základní fungování hospodářství. Návrh by mohl být připravený do půl roku. Ministr Kalousek v České televizi odmítl, že by vláda chtěla omezovat právo na stávku.
„My respektujeme právo na stávku a bude-li vyhlášena v souladu s právem, tak proběhne a nikdo tomu nemůže bránit. I země s velmi bohatou stávkovou minulostí jako Francie podobnou úpravu mají,“ řekl Kalousek.
„V souladu s právem ale nejsou blokády, zejména živelné. Vláda České republiky udělá všechno proto, aby uchránila nevinné lidi, kteří jsou bráni za rukojmí při těchto živelných blokádách, před potížemi, které jim způsobují nátlakové skupiny,“ dodal.
Podle Bohumíra Dufka z Asociace samostatných odborů ale v zahraničí takové regulace neexistují: „Pan ministr účelově používá Francii, tak se vraťme třeba k Německu, kde ústavou zaručená stávka regulovaná není.“
Na úpravě zákona už pracují ministři spravedlnosti a práce a sociálních věcí, hotový by měl být během půl roku. Podle Jiřího Pospíšila se o změně normy mluvilo už před více než deseti lety: „Podobný návrh se připravoval již v roce 1997, ale kvůli pádu vlády práce ustaly.“
Pokud by podle ČSSD chtěla vláda omezit právo na stávku, vyvolá hlasování o nedůvěře. Signálem návratu k dialogu mezi vládou, odbory a opozicí by podle šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky mohlo být odstoupení ministra financí Miroslava Kalouska a vyzval ho k rezignaci.