Hromadná výměna 21 velvyslanců: podle náměstka Smolka jde o ‚běžnou rotaci‘, posty získají i expolitici
Česká vláda schválila hromadnou výměnu 21 velvyslanců - to je asi pětina celkového počtu. Informaci, kterou přinesli Hospodářské noviny, Českému rozhlasu potvrdil nejmenovaný zdroj. Deník uvádí, že obsazení postů je součástí dohody mezi vládou a kanceláří prezidenta republiky. Podle náměstka ministra zahraničí Martina Smolka je to ale jen běžná rotace na postech.
Hospodářské noviny uvádí, že součástí dohody je i jmenování některých bývalých politiků nebo lidí z blízkosti Pražského hradu na uvolněné posty.
Poprvé od listopadu 89 máme příležitost srovnat počty diplomatů s Ruskem, říká bývalý velvyslanec Kolář
Číst článek
Dalším důvodem je změna na místě ministra zahraničí, kterým se v dubnu stal Jakub Kulhánek (ČSSD). Seznam ambasadorů je podle zdrojů Hospodářských novin součástí dohod mezi jednotlivými zájmovými skupinami ve vládě a Hradem. Pokud by se jen jedno jméno změnilo, může se rozpadnout celá dohoda, napsal list.
Podle informací Českého rozhlasu bude jednou z nově nastupujících velvyslankyň například bývalá ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD, Michaela Marksová-Tominová, která má zamířit do Norska.
Šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák nechtěl informace komentovat. Bude ale zjišťovat, jakým způsobem do médií unikly.
Odvolání na žádost prezidenta?
Web Deníku N ve středu s odvoláním na tři vysoce postavené zdroje z diplomacie napsal, že vláda na začátku týdne schválila odvolání českého velvyslance u Organizace spojených národů (OSN) v Ženevě Petra Gajduška a velvyslankyně v Rakousku Ivany Červenkové.
Červenková byla podle několika diplomatů odvolána na žádost prezidenta, který ji kritizoval v roce 2019 za to, že mu poskytla špatné informace o financování českojazyčné školy ve Vídni. Kdo by mohl Červenkovou ve Vídni nahradit, není jisté.
Podle Hospodářských novin se má mimo jiné přesunout velvyslanec na Slovensku a bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý na velvyslanecký post do Slovinska a bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka z velvyslaneckého postu v Jižní Koreji do Dánska. Novým velvyslancem v Polsku by se pak podle schválení vlády měl stát bývalý velvyslanec při Evropské unii Jakub Dürr.
Server Lidovky.cz ve čtvrtek uvedl, že novým velvyslancem v Chorvatsku bude Milan Hovorka, který je od září 2015 ambasadorem v Indii. Podle zdroje webu bylo místo původně nabídnuto někdejšímu velvyslanci v Německu Tomáši Podivínskému, který se ale patrně přesune do Vídně po odvolané Červenkové.
Vláda podle informací webu Seznam Zprávy schválila i nominaci zástupce ředitele zahraničního odboru Hradu Petra Pirunčíka na velvyslanecký post na Ukrajině.