Ve vazbě je všech šest obviněných brněnských policistů
Ostravský soud poslal do vazby všech šest bývalých policistů obviněných z korupce, vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby. Soudce své rozhodnutí odůvodnil tím, že by mohli ovlivňovat svědky nebo se pokusit vyhýbat trestnímu stíhání. Nejdříve soud poslal do vazby bývalého vyšetřovatele brněnské hospodářské kriminální policie Miloše Almásyho, Zdeňka Olaha a třetím vazebně stíhaným byl slovenský občan Eduard Polák. O dalších třech se rozhodlo později. Všem hrozí 5 až 12 let vězení.
Eduard Polák měl v gangu zřejmě méně významnou roli. Jeho úkolem nejspíš bylo fyzicky zastrašovat vydírané. Polák nabídl spolupráci, přesto na něj byla uvalena vazba z obavy, že by uprchl do zahraničí nebo že by ovlivňoval svědky.
Jediným, kdo na novináře u výslechové místnosti ostravského soudu promluvil, byl bývalý policista a současný úředník finančního úřadu. Řekl, že se rozhodně necítí být vinen. Mezi obviněnými je i muž, který pracoval u policejní inspekce a měl gangu jeho zločiny krýt.
Skupina současných i bývalých policistů je podezřelá z toho, že zametala vážné hospodářské kauzy pod koberec, vydírala podnikatele a brala úplatky.
Není vyloučeno, že případ souvisí s loňskou vraždou bývalého policisty v Brně-Žebětíně a svědectvím odsouzené bývalé konkurzní správkyně Zetoru Ilony Strmiskové.
Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi šestici lidí z hospodářské kriminálky. Jeden z nich u policie stále pracuje, zbylí jsou dnes už bývalí důstojníci. Patří k nim někdejší rada inspekce ministra vnitra Rudolf Setvák. Dále to jsou bývalí detektivové Miloš Almásy a Eduard Slanina nebo šéf jihomoravské kriminální policie Michal Tofl. Ten loni zemřel rukou nájemného vraha.
„Jednalo se o mimořádně nebezpečnou skupinu a o mimořádně rozsáhlé aktivity. Měli vlastní firmy, které se zabývaly nelegálním obchodem s alkoholem. Zastrašovali podnikatele, vydírali je, zametali jejich kauzy za peníze. O tomto gangu se v Brně mluví několik let. Svědectví neustále přibývalo, stále více lidí bylo na pokraji svých sil a existenčních problémů, kdy se skutečně báli o život a rozhodli se promluvit,“ říká redaktor Mladé fronty Dnes Tomáš Syrovátka.
Podle politologa brněnské Masarykovy univerzity a člena Centra pro bezpečnostní a strategická studia Tomáše Šmída ve skupině pravděpodobně fungovala velmi efektivní spolupráce a vysoká vzájemná míra důvěry.
Případ rozebrali ve večerních Ozvěnách dne politolog brněnské Masarykovy univerzity a člen Centra pro bezpečnostní a strategická studia Tomáš Šmíd a reportér Mladé fronty dnes Janek Kroupa
„Skupina měla velmi exkluzivní informace, takže bylo velmi složité odhalit jejich strukturu, když navíc hledáte mezi svými. Na druhou stranu většina prozatímních důkazů stojí na výpovědích osob, které jsou často odsouzeny k dlouholetým trestům,“ upozornil Šmíd.
Právě Tomáš Šmíd před časem přišel s návrhem na reorganizaci policejních útvarů zabývajících se organizovaným zločinem. Kritizoval například to, že mají na starosti i extremistické skupiny a že je celý systém je roztříštěný a zastaralý.
Podle informací České televize figuruje v kauze i jméno bývalého šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka. Ten by prý mohl vypovídat jako svědek.
Akce potrvá do pátku, kdy podá policie přesné a shrnující informace.