Klausovi hrozí další pokuta za porušování vládních nařízení. Strávil víkend v uzavřeném Trutnovsku
Bývalému prezidentu Václavu Klausovi hrozí další pokuta kvůli nedodržování vládních protikoranovirových opatření. V době uzávěry Trutnovska totiž strávil víkend ve svém bytě v lyžařském středisku Černý Důl. Jak ve čtvrtek informoval Seznam Zprávy, hygienici to zjistili při trasování kontaktů exprezidenta, který byl pozitivní na covid. Klaus ale podle svého mluvčího Petra Macinky dodržel všechna pravidla.
„Podnět jsme dnes předávali Městskému úřadu v Trutnově. Jednalo se o informaci, že pan exprezident porušil usnesení vlády návštěvou uzavřeného okresu,“ řekla serveru Seznam Zprávy ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová.
Klaus mohl za nenošení roušky dostat třímilionovou pokutu. Neprokázalo se ale, že měl větší vliv na lidi
Číst článek
Možné porušení vládních opatření odhalili hygienici při trasování Klausových kontaktů poté, co byl v druhé polovině února pozitivně testován na koronavirus. Členové exprezidentovy ochranky informovali, že byli v Černém Dole na Trutnovsku v době, kdy byl okres uzavřen.
Nyní tak na podnět hygieny bude trutnovská radnice posuzovat, jestli Klaus neporušil vládní opatření.
Macinka označil podnět za „tragikomický doklad absurdity dnešní doby a možná i alarmující zpráva o stavu společnosti zasažené nánosem nepřehledných a chaos působících opatření, jimiž vláda dlouhodobě deformuje uvažování lidí v České republice i jejich životy“.
‚Hledání kontaktů i přestupků‘
Klaus si totiž podle Macinky před cestou do Černého Dolu zjišťoval na královéhradecké krajské hygienické stanici podmínky, za jakých podmínek může do svého bytu na víkend odjet. Ta mu měla sdělit, že potřebuje výpis z katastru. Kvůli jeho získání prý odjezd o týden odložil.
Exprezident Klaus měl pozitivní test na koronavirus. Přesouvá se do domácí léčby
Číst článek
Při vjezdu na území okresu exprezidenta podle Macinky kontrolovali policisté, kteří po prověření dokumentů Klause na území okresu pustili.
Vjezd na Trutnovsko, Sokolovsko a Chebsko byl přitom od 12. února možný pouze v případě, že tam měl člověk trvalý pobyt. Výjimku pak měli lidé cestující například do práce, na úřad nebo k lékaři, ale ne na chalupu, chatu či víkendový byt.
Macinkovi také vadí, že hygienici při trasování nehledají jen další nakažené, ale i přestupky. „Domnívám se, že by o tom veřejnost měla vědět, neboť se nyní i na tomto případě ukazuje, že covidové trasování a pohovor s pracovníkem hygienické stanice v rámci projektu Chytrá karanténa může mít pro dotazovaného důsledky i jako klasický policejní výslech,“ dodal.
Pokuta 10 000
Klaus po domácím léčení může opustit karanténu. Exprezident se koronavirem nakazil na konci února
Číst článek
Pro Klause by nešlo o první pokutu za nedodržování vládních opatření. Dlouhodobě totiž vystupuje proti rouškám, očkování a právě i vládním epidemickým opatřením. Odmítá také očkování proti covidu-19.
Vystoupil například na lednové demonstraci proti opatřením na Staroměstském náměstí, kvůli říjnovému vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze pak dostal pokutu 10 000 korun od pražské hygienické stanice. Proti rozhodnutí podal odpor a pokutu odmítl zaplatit.
Jak zjistil server iROZHLAS.cz, původní pokuta navíc mohla být vyšší, konkrétně až tři miliony korun. Podle pražských hygieniků se ale neprokázalo, že by Klaus svým vystoupením ovlivnil veřejné mínění a vnímání mimořádného opatření.