V Praze skončil festival proti totalitě Mene Tekel
Duchovní očistou od zla a násilí skončil v Praze festival proti totalitě Mene Tekel. Symbolicky očištěným místem byl historický balkón paláce Kinských na Staroměstském náměstí. Modlitbou a vzpomínkou uctili lidé oběti totalitního režimu.
Před 59 lety, 21. února 1948, vystoupil Klement Gottwald na Staroměstském náměstí a o 4 dny později na Václavském náměstí s projevy, který předcházely desetiletím totality. Komunistický vůdce promluvil 21. února 1948 z balkónu Paláce Kinských - biskup Václav Malý proto dnes toto místo symbolicky očistil od všeho zla a násilí. Je podle něj mementem, že všeho je dočasu, tedy i moci, která se zdá neotřesitelná.
"A je důležité, že se nezapomíná, že se ta doba připomíná. Ne abychom se vraceli pořád do minulosti, ale aby to bylo takové memento, upozornění, že to nenebezpečí v nějaké formě stále existuje," vysvětlil biskup. Na Staroměstské náměstí dnes přišly asi tři stovky lidí, většinou pamětníci a političtí vězni.
"Vyhlašujeme náš požadavek na ochranu svobody, spravedlnosti a trvalého zajištění demokratických principů, politiky našeho státu," tlumočila výzvu Konfederace politických vězňů k zákazu komunistické strany předsedkyně Konfederace Naděžda Kavalírová - požadavek jasně formulovala: "Aby komunistická strana a její ideologie byly zakázány ze zákona, jako je tomu je v případě strany nacistické a její ideologie."
Festival proti totalitě Mene Tekel dnešním symbolickým aktem na Staroměstském náměstí skončil. V sedmi dnech nabídl výstavy, diskuse i projekce filmů a dokumentů. Svědectví o dějinách Československa v letech 1948 až 1989 přinese i v příštím roce.