V Postoloprtech odhalí desku připomínající tamní masakr

Událost označovanou jako postoloprtský masakr bude připomínat pamětní deska s textem "Všem nevinným obětem postoloprtských událostí z května a června 1945". Je to kompromis.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postoloprty

Postoloprty | Foto: Město Postoloprty

Postoloprtské zastupitelstvo totiž už před tím vznik památníku dvakrát zamítlo. Ten původní nápis měl znít Německým obětem postoloprtského masakru z roku 1945.
Vypuštěna tak byla informace o národnosti obětí a také označení té události jako masakr.

Byly nalezeny ostatky 763 obětí - proto se mluví o památce nejméně tohoto počtu obětí. Nicméně ve zprávě parlamentní vyšetřovací komise z roku 1947 je počet obětí odhadovaný na 2 300 osob. Odhady historiků se pohybují mezi v rozmezí 2 - 3 tisíce.

1945

Na konci května a v červnu 1945 Československá armáda v Postoloprtech internovala tisíce civilních obyvatel německé národnosti z Postoloprt a nedalekého Žatce. Následně byli někteří z nich bez soudu popraveni.

Událost se vyšetřovala hned v roce 1947 - došlo i na tajnou exhumaci obětí, když byly otevřeny tři hromadné hroby. Mluví se ale i o tom, že hrobů může být ve skutečnosti víc.

Dva velitelé se k vydání rozkazu k popravám dokonce tehdy přiznali, ale závěrečná zpráva zůstala tajná. S tím, že zveřejňování takových činů by bylo netaktické, a že šlo o revoluční odplatu. Po nástupu komunistů k moci se pak o celé věci už vůbec nemluvilo.

1989

Další šetření bylo až po roce 1989. Policie dospěla k tomu, že k masakru došlo. Označila ale viníky jen u pár jednotlivých případů. Pět chlapců, kteří za války patřili k Hitlerjugend, nechal zastřelit štábní kapitán Vojtěch Černý.

Další vraždy měl podle vyšetřování nařídit vyučený švec a bývalý obecní policista z Postoloprt Bohuslav Marek. Vyšetřovatel také konstatuje, že šlo o vraždění, které by podle dnešního práva bylo klasifikováno jako genocida.

Postoloprtský masakr byl druhou nejtragičtější událostí při násilnostech během odsunu Němců z poválečného Československa. Památník obětem bude odhalen právě dnes.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme