V Postoloprtech odhalí desku připomínající tamní masakr
Událost označovanou jako postoloprtský masakr bude připomínat pamětní deska s textem "Všem nevinným obětem postoloprtských událostí z května a června 1945". Je to kompromis.
Postoloprtské zastupitelstvo totiž už před tím vznik památníku dvakrát zamítlo. Ten původní nápis měl znít Německým obětem postoloprtského masakru z roku 1945.
Vypuštěna tak byla informace o národnosti obětí a také označení té události jako masakr.
Byly nalezeny ostatky 763 obětí - proto se mluví o památce nejméně tohoto počtu obětí. Nicméně ve zprávě parlamentní vyšetřovací komise z roku 1947 je počet obětí odhadovaný na 2 300 osob. Odhady historiků se pohybují mezi v rozmezí 2 - 3 tisíce.
1945
Na konci května a v červnu 1945 Československá armáda v Postoloprtech internovala tisíce civilních obyvatel německé národnosti z Postoloprt a nedalekého Žatce. Následně byli někteří z nich bez soudu popraveni.
Událost se vyšetřovala hned v roce 1947 - došlo i na tajnou exhumaci obětí, když byly otevřeny tři hromadné hroby. Mluví se ale i o tom, že hrobů může být ve skutečnosti víc.
Dva velitelé se k vydání rozkazu k popravám dokonce tehdy přiznali, ale závěrečná zpráva zůstala tajná. S tím, že zveřejňování takových činů by bylo netaktické, a že šlo o revoluční odplatu. Po nástupu komunistů k moci se pak o celé věci už vůbec nemluvilo.
1989
Další šetření bylo až po roce 1989. Policie dospěla k tomu, že k masakru došlo. Označila ale viníky jen u pár jednotlivých případů. Pět chlapců, kteří za války patřili k Hitlerjugend, nechal zastřelit štábní kapitán Vojtěch Černý.
Další vraždy měl podle vyšetřování nařídit vyučený švec a bývalý obecní policista z Postoloprt Bohuslav Marek. Vyšetřovatel také konstatuje, že šlo o vraždění, které by podle dnešního práva bylo klasifikováno jako genocida.
Postoloprtský masakr byl druhou nejtragičtější událostí při násilnostech během odsunu Němců z poválečného Československa. Památník obětem bude odhalen právě dnes.