V Karlových Varech skončil mezinárodní filmový festival - hlavní cena putuje do Dánska

V Karlových Varech skončil 43. mezinárodní filmový festival. Na slavnostním závěrečném ceremoniálu v hotelu Thermal se rozdávaly Křišťálové glóby v hlavních kategoriích a ceny nestatutárních porot. Jako nejlepší ohodnotila porota snímek Ukrutně šťastni dánského režiséra Henrika Rubena Genze. Ani čeští filmaři nezůstali stranou. Herci Martha Issová a Jiří Mádl byli oceněni za jejich výkony ve snímku Děci noci. Křišťálový globus si za dlouhodobý umělecký přínos světové kinematografii odnesl česko-americký režisér a scenárista Ivan Passer, který byl také předsedou hlavní poroty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Henrik Ruben Genz

Henrik Ruben Genz | Foto: Jan Rosenauer

Křišťálový glóbus a odměnu 30 tisíc dolarů si za nejlepší film odnáší dánský režisér Henrik Ruben Genz za film Ukrutně šťastni . Genz exkluzivně Radiožurnálu po vyhlášení řekl, že se jedná o největší ocenění, které dosud dostal. Uvedl, že snímek - stejně jako jeho předchozí film Číňan - je o lidské osamělosti.

"Svým způsobem mám osamocenost rád. Já v tom vidím takový zajímavý lidský konflikt - co musí člověk přinést komunitě, s čím se musí potýkat, když je s jinými lidmi. Je hodně věcí, které se dají na osamocení sledovat. Tohle téma nabízí hodně dramatického materiálu," uvedl Genz. Dodal, že příběh mladého kodaňského policisty převeleného za trest do provinčního městečka na Jutském poloostrově, natočil na základě skutečné události:

"Ta rodina existovala, holčička skutečně našla svou matku v posteli mrtvou. Avšak ten, kdo ženu zavraždil, nebyl policista, ale její manžel, otec té holčičky. My jsme ten skutečný příběh zdramatizovali."

V boji o Křišťálové glóby se na letošním festivalu neztratili ani čeští zástupci. Z Karlových Varů si je odnášejí Martha Issová a Jiří Mádl za nejlepší ženský a mužský herecký výkon, oba ve filmu Michaely Pavlátové Děti noci. Druhý český soutěžní snímek Karamazovi režiséra Petra Zelenky dostal zvláštní uznání a Cenu mezinárodní filmové kritiky.

Podle režisérky Michaely Pavlátové nebylo složité převést Jiřího Mádla z kategorie drzých mladíků do role nesmělého podivína: Já jsem to měla hrozně jednoduché. Soudím, že Jirka měl chuť do té role, protože se mu líbilo, že se tam bude moct ohyzdit a být úplně jiný, a že tím mu to připadalo zajímavé. Já jsem byla strašně překvapená, že nebylo nutné mnoho mých připomínek."

Jiří Mádl na roli ocenil prostor, který režisérka jeho herectví dala. Podle jeho slov ale nebylo složité vžít se do role podivínského outsidera: "Nějak jsem si to doma vymýšlel před zrcadlem, co by mě jako napadlo. No a pak jsem tak nějak začal doma chodit, trošku kulhat - tak vznikla ta chůze. Pak jsem přišel na nějakou zkoušku neumytý, tak se jim líbily ty mastné vlasy. A beďary, ty já mám furt. Tak naprosto přirozeně to vzniklo

Martha Issová Radiožurnálu řekla, že se k roli se dostala díky tomu, že se zná s režisérkou snímku Michaelou Pavlátovou: "Dlouho jsme spolu kamarádily. Až Michalka vlastně dostala tento scénář k filmu Děti noci Ireny Hejdové. A tak ji přišlo, že by bylo možná dobré kdybychom spolu trávily víc času než jsme byly zvyklé. Tak jí napadlo, že bych tu roli Ofky mohla hrát já."

Martha Issová a Jiří Mádl | Foto: Jan Rosenauer

Martha Issová také odmítá označení, že jde o dívčí nebo ženský film:"Tím, že to režírovala ženská, napsala ženská, hraje ženská, tak automaticky všichni na to mají tento pohled. Ale já si myslím, že ty Děti noci se netýkají nějakého ženského problému nebo pocitu. To je v podstatě stav, který může potkat kohokoli z nás."

Za nejlepší režii byl oceněn režisér rusko-bulharského snímku Zajatec Alexej Učitěl. Zvláštní cenu udělila mezinárodní porota filmu Fotograf indonéské režisérky Nan T. Achnasové.

Petr Benetka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme