Už rok mohou být otcové u porodu zdarma. Ne všechny nemocnice to ale respektují
Porodnice si podle loňského rozhodnutí Ústavního soudu nesmí účtovat peníze za přítomnost blízké osoby, ani za roušky nebo návleky. Ne vždy tomu tak ale opravdu je. Někde otec zaplatí za pobyt u porodu i 850 korun.
Již rok mohou být otcové bezplatně u porodu. Jediné, za co mohou podle Ústavního soudu nemocnice vybírat peníze, je občerstvení nebo instrukce. Někde se tak tedy i nadále vybírá – od desítek korun až po 850 korun v pražském Podolí. Nejednotnost kritizuje Liga lidských práv. Spolu s Ministerstvem zdravotnictví tvrdí, že tatínkové můžou poplatky odmítat.
„Přijde mi to jako nesmysl. Za to, že chci podporovat svoji ženu, ještě platit," říká Tomáš z Prahy.
Jednotlivé porodnice se v podmínkách liší. Neplatí se například v krajské zlínské nebo uherskohradišťské nemocnici. „Poplatky jako takové – co se týče přítomnosti u porodu – ty byly zrušeny, v tuto chvíli nejsou," říká pro Radiožurnál mluvčí Dana Lipovská.
Například v brněnské fakultní nemocnici se ale platí 470 korun. Ředitel FN Brno Roman Kraus říká, že je to za čas, který tatínkům věnuje vyčleněný personál. „Tam je hlavně edukace, náklady na doprovodný personál – s těmi laiky na porodním sále musí být někdo, kdo na ně dozírá, aby nevstoupili do míst, která jsou sterilní. Jsou tam kalkulované náklady času toho, kdo je edukuje, a toho, kdo je doprovází," dodává Kraus.
Liga lidských práv ovšem tvrdí, že to jsou jen záminky. Právnička ligy Zuzana Candigliota rodinám radí, aby žádné poplatky neplatili. „Je možné říct, že mám zájem pouze o tu přítomnost, ta podle Ústavního soudu je nezpoplatnitelná. A o ostatní služby nemám zájem. Pokud jsou rodiče takto asertivní, tak personál to nemá z nich jak vymáhat," říká Candigliota.
Otcové zvládnou péči stejně jako matky. A možná budou jednou i kojit, říká sociolog
Číst článek
Ministerstvo zdravotnictví plošný zákaz poplatků zavádět nechce. Jak říká mluvčí Štěpánka Čechová, porodnice mají ale respektovat Ústavní soud. „Ministerstvo plošné řešení nechystá, jedná se o kompetenci samotných nemocnic. Ty by ale měly přihlížet k nálezu ÚS a tyto náklady neúčtovat, popřípadě pouze takové, které jsou za nadstandard a které může pacientka nebo osoba přítomná u porodu odmítnout," vysvětluje pro Radiožurnál Čechová.
Ústavní soud zakázal platby za přítomnost u porodu loni v dubnu. Řada nemocnic je následně zrušila. Nic se neplatí například ve Znojmě, Kroměříži, Valašském Meziříčí nebo v Břeclavi. V Praze pak zrušili poplatek v Thomayerově nemocnici nebo ve Fakultní nemocnici Bulovka.