Letošní první tropický den přišel o tři týdny později proti průměru, uvedl klimatolog Zahradníček

Letošní první tropický den v Česku přišel výrazně později, než je v posledních letech obvyklé, a to zhruba o 20 dnů. Jde však o výjimku, trend je v posledních 60 letech opačný. V souvislosti s klimatickou změnou a růstem průměrné roční teploty přichází první tropický den každou dekádu o 2,6 dne dříve, řekl klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Pavel Zahradníček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léto roztavilo vzduch v ulicích a lidé mohli začít láteřit na nesnesitelné vedro

Tropické teploty se ve větší míře očekávají i v pondělí a v dalších dnech tohoto týdne.(ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Neděle byla tropická, teploty přesáhly 30 stupňů Celsia na stanici v Plzni-Bolevci, což je vedle pražského Klementina a Doksan místo, kde se vyskytuje první den tropických teplot nejčastěji. Tropické teploty se ve větší míře očekávají i v pondělí a v dalších dnech tohoto týdne.

Údaje z let 1961 až 2020 pocházejí ze 133 stanic, které měřily v celém sledovaném období. „Proti 60. letům se v současnosti vyskytuje první tropický den o 16 dnů dříve. Při porovnání jednotlivých desetiletí byl výskyt nejčasnější mezi lety 2001 až 2010, průměrně už 20. května, řekl Zahradníček.

Když však meteorologové porovnávají průměrné datum prvního výskytu tropického dne, tedy průměr ze 133 stanic, vycházejí z této statistiky, že nejdříve se tropický den začal vyskytovat v poslední dekádě.

Česko čekají teploty nad 30 stupňů, meteorologové čekají i tropickou noc. Místy se objeví bouřky

Číst článek

„V průměru se v dekádě 2011 až 2020 vyskytl tropický den o týden dříve než v dekádě 1961–1970 a o tři týdny dříve než v dekádě 1971–1980. Posouvá se i doba, kdy nastává poslední tropický den. V poslední dekádě bylo období mezi průměrným datem výskytu prvního a posledního tropického dne dlouhé 63 dnů, což je o 30 dnů déle než v normálovém období 1961–1990,“ vysvětlil Zahradníček.

S každou dekádou se mění i statistika celkového počtu tropických dnů, které se často slévají v horké vlny. V průměru jich přibývá.

„Teplý vzduch od jihu, který se k nám dostává, je teplejší než dříve. Horké vlny jsou příčinou velkého množství nadúmrtí a také se podílí na častějším výskytu sucha, či naopak přívalových dešťů z intenzivních bouřek z tepla. Loni byly horké vlny z meteorologických extrémů největší příčinou úmrtí v Evropě,“ zmínil Zahradníček úmrtí více než 16 000 obyvatel, které uvedla Světová meteorologická organizace.

Z klimatických modelů vyplývá, že časové okno pro výskyt tropických dnů se bude zvyšovat a počet tropických dnů také s ohledem na probíhající klimatickou změnu. Pro druhou dekádu 21. století přitom modely podhodnotily počet těchto dnů nejen v případě tzv. středního scénáře, tedy při omezování emisí oxidu uhličitého, ale i v případě scénáře, v němž se nepředpokládá omezování emisí.

Zatímco v letech 1961 až 1990 se průměrný počet tropických dnů pohyboval na úrovni čtyř či pěti, ve druhé dekádě 21. století už jich bylo 13. Více informací o vývoji tropických dnů lze nalézt na webu Klimatická změna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme