Transgas z ptačí perspektivy. Podívejte se na budovu, která je od 70. let součástí Prahy

V prosinci 2016 ministerští památkáři odmítli budovy Transgasu ze 70. let prohlásit za památky. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ale po nesouhlasu některých odborníků zahájil řízení, ve kterém se bude znovu zkoumat možná památková ochrana souboru budov.

VIDEO A 360° PROHLÍDKA Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historici si stěžují, že stát dostatečně nechrání architekturu z poválečného období, a proto jí hrozí zánik. Podle současného vlastníka HB Reavis jsou ale budovy ve špatném stavu.

Majitel budov, firma HB Reavis, je plánuje odstranit a vystavět na jejich místě jiné objekty. Po dobu trvání přezkumu, kdy mají předběžnou památkovou ochranu, tak ale učinit nemůže, řekla ve středu mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Transgas se nemůže bourat, Herman zahájil přezkum rozhodnutí

Číst článek

„Rozhodnutí pana ministra chápeme dle litery zákona jako kontrolu, zda-li nedošlo k procesnímu pochybení. Tento opravný prostředek podle platné legislativy neslouží k přezkoumání, zda Transgas je či není kulturní památka. Je určen pouze ke kontrole samotného procesu předchozího rozhodování," sdělil mluvčí HB Reavis Jakub Verner.

„My pevně věříme, že ano. Pokud by byl tento prostředek zneužit k jiným účelům, hrozilo by obcházení zákona. Doufáme ale, že se můžeme spolehnout na jistoty právního státu a k ničemu takovému nedojde," dodal mluvčí.

Podle Václava Aulického se kus jeho života stává bezcenným, když dochází k demolici jeho stavby. „Kolega Ivo Loos by se žalem upil k smrti,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz architekt Aulický.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

 

Budovy vytvořil tým Jindřich Malátek, Ivo Loos, Jiří Eisenreich a Václav Aulický. Stavby vznikaly mezi lety 1966 a 1976.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí pod budovou Českého rozhlasu. Zastánci ochrany budov uvádějí, že dílo je jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

 

Účastníci řízení se mohou k přezkumu do dvou měsíců vyjádřit. Ministr by měl na podzim vydat nové rozhodnutí, kterým se buď přezkumné řízení zastaví, a nadále tak bude platit původní rozhodnutí ministerstva kultury o neprohlášení za kulturní památku, nebo se původní rozhodnutí zruší a věc se vrátí ministerstvu k dalšímu řízení, uvedla mluvčí.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

 

hm, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme