Svědci často ignorují soudní předvolání, hrozí jim za to pokuta až 50 tisíc korun

Soudci mají dlouhodobě problém se svědky, kteří často ignorují předvolání. Důsledkem je pak protahování kauz. Někdy se svědky nedaří kontaktovat, a to i přesto, že nejde o lidi bez domova, stačí, aby neměli své jméno na schránce. Takovým lidem hrozí pokuty až do 50 tisíc korun. Statistiky o tom, jaký podíl svědků k soudu nakonec přijde, zatím nikdo nevede.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vynesení rozsudku nad Davidem Rathem

Vynesení rozsudku nad Davidem Rathem | Foto: Filip Jandourek

„K dnešnímu hlavnímu líčení byli od 9. hodiny voláni svědci, konstatuje se závada v doručení, takže přerušujeme hlavní líčení a budeme pevně doufat, že přijdou nějací svědci v 10 hodin," říká soudkyně pražského Městského soudu Marie Marková, která teď projednává třeba takzvanou velkou realitní loupež.

Případ se týká zpronevěry asi 65 milionů korun. Svědky je v kauze složité vůbec kontaktovat. Soudkyně Marková je běžně předvolává doporučeným dopisem, který jim pošťák vhodí do schránky, pokud si ho do deseti dnů nevyzvednou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudci čelí dlouhodobě problému se svědky, kteří ignorují předvolání, důsledkem je pak zbytečné protahování kauz

„Pošta nám to vrací buď s tím, že to bylo vhozeno do schránky, nebo nám dopisy vrací s poznámkou, že na schránce nebylo jméno, nebo s poznámkou: na adrese svědek neznámý, i přesto, že svědek jinou adresu nemá. To jsou takové varianty zhruba," popisuje soudkyně.

Důsledkem je pak neúměrné protahování soudních líčení. Podle prezidentky Soudcovské unie Daniely Zemanové by mohli pomoct asistenti soudců, kteří často chybí.

„Kdo by opravdu vyhodnocoval, zda se ty doručenky vrátily nebo ne. Jestli lze předpokládat, zda se svědek dostaví, nebo nedostaví. Na to nemá soudce časový prostor," vysvětluje.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že bude takzvaný nesoudcovský personál rozšiřovat příští rok - české soudy dostanou asi 300 nových lidí. Podle mluvčí Terezy Schejbalové můžou mít svědci z výpovědí ale i obavy.

„Hlavní problém při předvolávání svědků netkví podle našeho názoru v systému doručování, ale ve skutečnosti, že řada svědků není motivována vypovídat a také jistě v tom, že mnoho z předvolávaných mohou být lidé bez domova, které nemá písemnost od soudu kde zastihnout."

Svědkovi můžou v krajní situaci předvolání předat policisté, justiční stráž nebo vězeňská služba. Pokud k soudu nepřijde, hrozí mu pokuta až do výše 50 tisíc korun.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme