SPD zrušilo organizaci v Moravskoslezském kraji. ‚Nejúspěšnější kraj byl rozpuštěn,‘ říká Volný
Hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura zrušilo svou organizaci v Moravskoslezském kraji. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí hnutí Barbora Zeťová. „Docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov, včetně krácení demokratických práv členů,“ dodala Zeťová.
„Nejúspěšnější kraj v historii SPD byl rozpuštěn,“ řekl Deníku N poslanec a nyní již bývalý šéf buňky v Moravskoslezském kraji Lubomír Volný.
‚Přijímám osobní výzvu.‘ Volný se utká s Okamurou o post předsedy SPD
Číst článek
Předsednictvo SPD odebralo licenci krajské buňce v Moravskoslezském kraji. „Stalo se tak plně v souladu se stanovami hnutí, na základě zjištění, že v regionálním klubu docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov, včetně krácení demokratických práv členů,“ vysvětlila serveru iROZHLAS.cz Zeťová s tím, že ke zrušení organizace došlo v „těchto dnech“.
Podle Volného se ale v organizaci nic takového nedělo. „Pokud by se něco takového dělo, nestali bychom se třikrát po sobě volebně nejúspěšnějším krajem SPD v rámci celé republiky. Zejména v komunálních volbách by nedemokraticky vedená členská základna nepostavila 31 kompletních kandidátek a nezískala 51 mandátů ze 150 pro SPD. Zejména komunální volby jsou o velkém dobrovolnictví a velkém osobním nasazení,“ napsal v SMS Volný.
„Nikdy jsme stanovy neporušovali a rozhodnutí předsednictva napadneme pro neopodstatněnost u příslušných stranických orgánů,“ dodal poslanec pro deník.
Stanovy SPD
Podle stanov hnutí Tomia Okamury může takzvané regionální kluby zrušit předsednictvo odebráním licence či regionální konference rozhodnutím o rozpuštění. V případě zániku regionálního klubu má podle dokumentu předsednictvo rozhodnout do 60 dnů o vzniku nového klubu. Tam přestoupí původní členové. „V případě, že nový regionální klub nesouhlasí s přestupem člena, členství takového člena zaniká,“ píše se ve stanovách.
Volný podle deníku odmítl komentovat, jestli měl krajský klub před svým zrušením nějaké výtky od vedení SPD. Uvedl jen, že vedení vyčítalo moravskoslezskému klubu, že nenabírá dostatek členů, což ale bylo kvůli osobní zodpovědnosti vedení krajské organizace za každého přijatého člena.
„Demokraticky jsme se na konferencích domluvili, že za řádné členy budeme přijímat jenom lidi, kteří řádně pracují pro hnutí. Rozhodli jsme se tedy vydat cestou kvality místo kvantity,“ řekl Volný.
Poslanec SPD nechtěl komentovat, jestli zrušení regionální buňky souvisí s oznámením jeho kandidatury na předsedu SPD. „Bez komentáře,“ napsal doslova.
Současní členové budou moci pokračovat v novém regionálním klubu. „Členství všech členů a čekatelů zůstává zachováno a v souladu se stanovami budou mít příležitost pracovat v novém regionálním klubu,“ dodala Zeťová.
Reakce
Na rozhodnutí SPD reagoval na twitteru ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček: „SPD rozpustila svou organizaci v Moravskoslezském kraji. Přímá demokracie v praxi.“
Předseda ODS Petr Fiala také doufá, že zrušení buňky nesouvisí s kandidaturou Volného na předsedu. „Předpokládám, že se tak stalo po řádném vnitrostranickém referendu, a že s kandidaturou poslance Volného na předsedu SPD to nemá žádnou souvislost. A v Poslanecké sněmovně by mu ‚předsednictvo hnutí‘ licenci odebrat nemohlo?“ napsal na twitteru.
„Zpráva o tom, že SPD zrušila krajskou organizaci v Moravskoslezském kraji, umí překvapit. Myslela jsem, že spory se tam řeší tak, že se ‚chodí ven‘. Takhle vypadá asi ta přímá demokracie,“ napsala na twitteru poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Narážela tak na výrok Volného v poslanecké sněmovně, kdy vyzval Jana Birkeho (ČSSD), aby si s ním šel problémy vyříkat „ven“.
Poslanec KDU-ČSL Marian Jurečka zpochybnil demokratické rozhodování v SPD: „Že by snad konečně záblesk skutečné demokracie ve straně řízené demokracie Tomia Okamury?“ napsal na twitteru.
Petice a odchod členů
V listopadu 2017 členové SPD v Moravskoslezském kraji sepisovali petici za odvolání a zbavení mandátu šéfa krajské buňky Volného. Obviňovali ho z diktátorství a z toho, že se obklopil lidmi, kteří hlasují podle jeho přání, což se podle nich neshodovalo s praktikami demokratického hnutí.
Nechápu to vzrušení, poslanci mají chodit ven, říká k hádce Volný. Považuje se za asertivního ‚medvídka‘
Číst článek
„Ať se ukáže, jestli to Tomio Okamura myslí vážně. Sesbíráme podpisy a budeme chtít jeho odvolání. Toto bude příležitost ukázat, jak má odvolatelnost politiků fungovat,“ řekla serveru iDNES.cz, který na problémy v moravskoslezské SPD upozornil, Jana Barvíková.
Volný měl také podle jiné rebelující členky Pavlíny Matykiewiczové jmenovat novými členy SPD pouze své známé a jejich rodinné příslušníky. Některým členům podle Barvíkové ani neumožnil kandidovat ve volbách. Řada členů proto řady SPD opustila.
Volný to ale tehdy odmítl, že by on byl tím důvodem, proč hnutí opouštějí členové. „Dobrovolně od nás odešli nasazení agenti Realistů, ODA, Rozumných a ještě jedné nejmenované politické strany s blízkým programem, kteří vynášeli naše interní informace, a nakonec dokonce kandidovali za tyto konkurenční politické subjekty v parlamentních volbách,“ popsal Volný.