Soudnictví má být v budoucnu rychlé, komfortní a transparentní
Efektivní, pružná, levnější a kvalifikovaná - taková má být podle ministerstva spravedlnosti česká justice. Priority připravované reformy představil dopoledne ministr Jiří Pospíšil společně s premiérem Mirkem Topolánkem (oba ODS).
Základní principy reformy shrnul premiér Topolánek takto: "První atribut je rychlost, rychlost celého řízení; druhý atribut je komfort, komfort pro občana, pro účastníka toho řízení; třetí atribut je transparence, to znamená průhlednost toho řízení."
Reforma je postavena například na elektronizaci justice nebo na zjednodušení a zefektivnění soudního řízení. Změnami projde i personální zázemí soudů.
Elektronizace justice má usnadnit přístup lidí k soudům, má také urychlit soudní řízení. "Občan bude moci, tak říkajíc z tepla svého domova, posílat mailem žaloby, bude moci se na internetu podívat na to, kdy bude probíhat jeho soudní jednání, bude moci tedy se soudní mocí komunikovat v zásadě kompletně elektronicky. K soudu samozřejmě bude muset dojít, pokud bude účastníkem řízení a pokud například jeho výpověď bude nutná pro dokazování," vysvětlil ministr spravedlnosti Pospíšil.
První fáze projektu elektronizace už začala - letos začaly fungovat například E-podatelny. Jakýmsi vrcholem elektronizace má být elektronický soudní spis - ten by měl začít fungovat ve druhé polovině tohoto volebního období. Předpisy mají být pro lidi bez právního vzdělání srozumitelnější. A soudní řízení má být co nejrychlejší.
K zefektivnění fungování soudů má přispět i personální audit, který se má zaměřit hlavně na administrativní pracovníky soudů. O velkém nárůstu počtu samotných soudců, ani o jeho snižování, ministerstvo nyní neuvažuje. Počítá však s tím, že by mělo přibýt vyšších soudních úředníků.
Výkonnost soudů mají zvýšit i takzvané minitýmy, které bude tvořit soudce, asistent, vyšší soudní úředník a asistentka. O tom, jestli ale budou tyto minitýmy využívány, mají podle Pospíšila rozhodovat předsedové soudů - nepůjde tedy o nějaké nařízení.