Soud se zastal piráta Michálka ve sporu o informacích k amnestii exprezidenta Klause

Pražský hrad se musí znovu zabývat žádostí o dokumenty k amnestii exprezidenta Václava Klause. Městský soud v Praze tak vyhověl žalobě pražského zastupitele za Piráty Jakuba Michálka. Rozsudek je pravomocný. Michálek se domáhá informací k amnestii - chce vědět, kdo se na vzniku dokumentu podílel. U soudu si přitom stěžoval, že v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím nedostal od prezidentské kanceláře žádnou odpověď. Hrad přitom původně tvrdil, že materiály z té doby neexistují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Michálek, Česká pirátská strana

Jakub Michálek, Česká pirátská strana | Foto: Aktron | Zdroj: Wikimedia Commons

Pražský městský soud v úterý konstatoval, že rozhodnutí Pražského hradu je nepřezkoumatelné, a vrátil kanceláři žádost k dalšímu řízení. Verdikt, podle nějž Hrad musí Michálkovi zaplatit náklady vynaložené na soudní proces, je pravomocný.

Předseda senátu Ladislav Hejtmánek zdůraznil, že rozsudek ale neznamená, že by Hrad musel požadované informace poskytnout.

„Stručně: nebylo tam (v rozhodnutí kanceláře) to, co tam být mělo. To ale neznamená, že říkáme, jak by se mělo rozhodnout. Musí se rozhodnout znovu," odůvodnil verdikt.

Michálek se domáhá informací o přípravě amnestie, kterou v lednu 2013 vyhlásil tehdejší prezident Václav Klaus. Někdejší místopředseda České pirátské strany si stěžoval na to, že Kancelář prezidenta republiky si počínala v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím.

Když ji totiž krátce po vyhlášení amnestie požádal o údaje ke vzniku Klausova rozhodnutí o hromadném propuštění vězňů, nedostal odpověď.

Prezident nemusí amnestii zdůvodňovat

Následně proti tomu podal stížnost, na kterou kancelář zareagovala tak, že ji společně s původní žádostí odmítla - podle Michálka s argumentem, že prezident nemusí amnestii nikomu zdůvodňovat.

„Prezident neposkytl požadované informace s tvrzením, že jsou buď veřejně přístupné, nebo irelevantní. Jde o informace, na které má veřejnost právo vzhledem ke značné kontroverznosti amnestie a jejím dopadům," uvedla Michálkova právní zástupkyně Hana Marvanová.

Právník Hradu Marek Nespala zdůraznil, že v mezidobí se vyměnili prezidenti a Klausův nástupce Miloš Zeman se sám zavázal, že okolnosti vzniku amnestie prošetří, přičemž jeho aparát později zveřejnil výsledky svého pátrání.

Nespala také tvrdil, že v době podání Michálkovy žádosti kancelář neměla k dispozici potřebný spisový materiál, protože rozhodnutí prezidenta o amnestii je autonomním projevem jeho vůle.

ČTK, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme