Sociální dávky čeká změna, má jich být méně
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce změnit systém sociálních dávek. Jejich výplaty chce výrazně zjednodušit. Oproti současným dvaceti by měly existovat jen tři dávky - pro sociálně slabé, při ztrátě zaměstnání a pro zdravotně postižené.
„Dnešní systém je velmi složitý na administrativu a to jak ze strany státních orgánů, které dávky vyplácejí, tak i ze strany klientů. Ti si pak oprávněně stěžují, že v řadě případů vypisují několik žádostí, které musí být potom posuzovány, přikládají k nim přílohy, které se v řadě případů opakují, různé lékařské posudky a přitom je to zbytečná zátěž jak klientů, tak i úředníků,“ řekl Jaromír Drábek.
O případných změnách v sociálních dávkách diskutovali ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach
Současný systém je podle něj drahý z pohledu správy. „Také to znamená, že pokud významně snížíme počet dávek, tak bude mnohem jednodušší a účinnější kontrola,“ uvedl Drábek.
Ministr zdůraznil, že nechce omezit prostředky, které se na dávky vyplácejí. Lidé, kteří to potřebují, by tak nadále dostávali stejné peníze, ale v rámci jiné dávky. Změny mají přijít v lednu 2012.
„V tuto chvíli máme několik měsíců na to, abychom připravili podstatné kroky, které budou směřovat k tomuto termínu. Předpokládám, že i legislativně je možné tento termín dodržet,“ dodal ministr Drábek.
Špidla: Současný systém je dobrý
Podle bývalého premiéra Vladimíra Špidly a bývalého eurokomisaře pro zaměstnanost, rovné příležitosti a sociální věci se na sociálních výdajích nedá příliš ušetřit. Stávající systém sociálních dávek v Česku má navíc podle něj řadu výhod.
„Česká republika patří mezinárodně k zemím, které vydávají na sociální dávky velmi málo. Za druhé, a to je velmi důležité, je systém našich sociálních dávek velmi účinný, patří k nejúčinnějším na světě z hlediska ochrany před chudobou,“ podotýká Špidla.
Místopředseda ČSSD a stínový ministr práce Zdeněk Škromach tvrdí, že problém není v systému: „Ministr by měl v první řadě něco dělat pro zaměstnanost a ne zavádět nové úřady a provádět nějaké restrukturalizace. Přichází s něčím, co je administrativně daleko náročnější, bude to stát hodně peněz a může to vnést do systému problémy.“
Nový systém může přinést pozitivní změny
S tím, že se na sociálních výdajích nedá příliš ušetřit souhlasí i analytik ČSOB Petr Dufek. Podle něj by se ale právě v administrativě ušetřit dalo.
„Já si myslím, že to je spíše krok, který má omezit administrativu, která je se sociálním systémem spojená, protože řadu dávek vyplácejí různé orgány v České republice a bylo by určitě žádoucí, aby na jedné straně daně vybíral jeden úřad a na straně druhé sociální dávky také vyplácel jeden úřad. To samo o sobě ušetří až jednotky miliard korun ročně,“ dodává Dufek.
O novém systému vyplácení sociálních dávek mluvili na Rádiu Česko analytik ČSOB Petr Dufek a ředitel programu sociální integrace organizace Člověk v tísni Jan Černý.
Ředitel programu sociální integrace organizace Člověk v tísni Jan Černý navíc doufá, že nový systém přinese nové pozitovní změny: „Myslím si, že ta změna přinese i řešení některých negativních věcí, které jsou s tím současným dávkovým systémem spojeny."
"To je například to, že dávkový systém ač ti původně nezamýšlel preferuje například bydlení v předražených ubytovnách, protože vyplácí peníze na ubytování v plné výši, takže rodiny třeba platí 12 tisíc za jednu místnost se společnou kuchyní a záchodem. Kdyby bydleli v běžném nájemním bytě, tak by dostali třeba 3,5 tisíce. Pakliže to odstraní i tyto motivační faktory, které nejsou dobré pro sociální vývoj těch rodin, tak to bude jenom dobře,“ dodává Černý.