Sobotka a Chovanec navštívili tábor v Zastávce. O azyl požádalo zatím 60 Syřanů
V České republice zatím požádalo o azyl 60 Syřanů. Oznámil to ministr vnitra Milan Chovanec, který je spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD) na jižní Moravě na návštěvě zařízení pro uprchlíky. Nejdříve v doprovodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého zavítali do tábora v Zastávce u Brna. Zajímal je chod zařízení a mluvili i s jeho vedením.
Uprchlické zařízení v Zastávce u Brna slouží také jako přijímací tábor pro zajištění cizinců, ve kterém žadatel o azyl musí pobývat po určitou dobu kvůli identifikaci a lékařskému vyšetření.
Přijímací část objektu má kapacitu 216 míst a v současné době je obsazena asi 170 běženci. Největší podíl mají Syřané, ale jsou tam i lidé z Afghánistánu, Iráku a Bangladéše.
Ministr Milan Chovanec novinářům řekl, že o azyl v Česku zatím ale zažádalo pouze 60 Syřanů, ostatní chtějí pokračovat dál na západ, hlavně do Německa. To také zdůrazňovali někteří uprchlíci, když při návštěvě politiků skandovali "freedom" (svoboda).
Sobotka i Chovanec po návštěvě tábora konstatovali, že běženci tam mají až překvapivě dobré podmínky. Jak hygienické, tak i co se týče stravování. Je postaráno i o malé děti, pro které byla zřízena mateřská škola.
Premiér také zdůraznil, že v Česku výborně funguje dodržování pravidel schengenského prostoru a po jednání s vedením policie je prý přesvědčen, že mají situaci pod kontrolou. Nasazení armády podle něj v tuto chvíli nebude nutné.
Také policejní prezident Tomáš Tuhý řekl, že situaci má policie plně pod kontrolou. Od června bylo 700 řadových policistů vyčleněno právě na pomoc s uprchlickou krizí. A jejich řady se mají ještě posílit, peníze už má policie přislíbeny.
Ze Zastávky u Brna politici odjeli na vlakové nádraží v Břeclavi, kde policie zadržela v srpnu rekordní počet migrantů, přes dvě stovky, ve vlaku, který mířil z Maďarska do Německa. Chtějí se na vlastní oči přesvědčit, jak fungují kontroly mezinárodních vlaků.