Sněmovna rozhodne o změnách ve vztahu mezi nájemníky a vlastníky bytů
Poslanci by dnes měli definitivně rozhodnout o změnách ve vztahu mezi nájemníky a vlastníky bytů. Naposled budou hlasovat o novele občanského zákoníku, která se týká bydlení.
Podle poslankyně ODS Zdeňky Horníkové je norma významná mimo jiné v tom, že se podařila vyjednat jistota bydlení pro seniory nad sedmdesát let. Ty by už z bytu nikdo vystěhovat neměl. Horníková ocenila i to, že nájemníci a vlastníci budou mít víc času na vyjednání dohody o nájemném.
„Jsem velice ráda, že na prvním místě bez diskuze je vždy dohoda mezi vlastníkem a nájemníkem a že se nám i podařilo vytvořit poměrně velký časový prostor, aby dohoda mohla nastat. Nejsou tam žádné lhůty v řádu týdnů, ale jsou v řádu měsíců, takže všichni se mohou připravit. A opravdu to, kdy nastupuje soud, protože nedošlo k dohodě, je poslední varianta,“ uvedla.
Některé části novely podporuje i opozice. Například komunisté nejsou proti povinnosti uzavírání písemné dohody nebo výpovědi z bytu bez udání důvodu. Nepodpoří ale paragraf týkající se výše nájmů. Ta by se podle nich měla pohybovat kolem 50 korun za metr čtvereční, maximálně o dvacet procent výš. Pokud ale nájem dosáhne nebo překročí třetinu příjmů rodiny, je to podle poslankyně KSČM Milady Halíkové, neúnosné.
„Výsledek bude takový, že si tito lidé přijdou pro dávku na bydlení na příslušný obecní nebo městský úřad a podle našich odborníků na bydlení tak může stát, který hovoří o šetření, přijít až o 5 miliard ročně. A to se nám zdá naprosto neúnosné,“ řekla.