Sněmovna projednává sociální reformu, levice změny dál odmítá

Sociální reforma, která má zefektivnit vyplácení sociálních dávek, je ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci při dnešním druhém čtení ale k předlohám navrhli provést několik změn. Sociální výbor například chce, aby sociální karta pro vyplácení dávek nebyla povinná. Opozice už avizovala, že většinu změn nepodpoří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské hry handicapované mládeže 2010 - atletika

Evropské hry handicapované mládeže 2010 - atletika | Foto: Tino Kratochvil

Autor reformy ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek tvrdí, že hlavním smyslem normy je především zabránit zneužívaní dávek a odbyrokratizovat systém jejich vyplácení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projednávání sociální reformy sleduje parlamentní zpravodajka ČRo Milada Richterová

„Jsou skutečně komplexním řešením, týkají se státní sociální podpory, hmotné nouze, pomoci osobám se zdravotním postižením, oblasti zaměstnanosti, výplaty dávek, sjednocování výplatních míst, elektronizace všech agend či zavedení autentizační karty, která má rozšířit možnosti občanů jak nakládat s těmi prostředky,“ popisuje ministr Drábek.

Opozice: reformy jsou zbytečně přísné

Opozici se navrhované změny nelíbí. Například poslanci ČSSD Romanu Sklenákovi vadí paragraf, podle kterého budou muset krátkodobě nezaměstnaní po dvou měsících přijmout nabídku na veřejnou službu v rozsahu až 20 hodin týdně, jinak je úřady práce z evidence vyřadí.

„Vzhledem k tomu, že si lidé platí sociální pojištění, jsou dva měsíce velmi přísné. Každý kdo byl nezaměstnaný určitě potvrdí, že najít si adekvátní práci svému vzdělání a své kompetenci za dva měsíce není úplně tak snadné,“ říká poslanec ČSSD Roman Sklenák, který navrhoval prodloužit dobu na pět měsíců.

Podle místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru za ČSSD Milady Emmerové změny sníží sociální ochranu a povedou k růstu počtu lidí ohrožených chudobou. Nelíbí se jí ani navrhované zdravotní karty. Například nevidomí podle ní nebudou vědět, komu kartu se svými osobními údaji ukazují.

Důchodci | Foto: Stock Exchange

„Starší lidé navíc nemají k těmto vymoženostem vztah a radši si peníze vyzvednou v hotovosti nebo počkají na pošťáka, až jim to přinese domů,“ míní Emmerová.

Poslanci ČSSD a KSČM sice podporu dílčích úprav tří zákonů nevylučují. Předem ale avizují, že budou proti přijetí celkové sociální reformy a navrhnou ji zamítnout. O konečné podobě reformy poslanci rozhodnou zřejmě příští týden.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme