Sněmovna přerušila debatu o Lisabonské smlouvě, vrátí se k ní v únoru
Poslanecká sněmovna se mimořádně sešla kvůli Lisabonské smlouvě, reformující Evropskou unii. O svolání schůze požádala opoziční ČSSD, která chtěla schválení dokumentu ještě do konce letošního roku. Řada vládních občanských demokratů ale s tak rychlou ratifikací smlouvy nesouhlasí. ODS proto navrhla přerušit probírání tohoto evropského dokumentu až do zařátku února příštího roku. Hlasy koaličních poslanců a se souhlasem opoziční ČSSD toho dosáhla.
Nicméně samotné projednání smlouvy v dolní komoře ODS nezablokovala. Už dřív totiž ČSSD pohrozila, že pokud ODS neumožní ratifikaci Lisabonské smlouvy, nebude jednat o dohodě o spolupráci v době českého předsednictví Evropské unii. Toto předsednictví tedy začne náš stát bez ratifikované Lisabonské smlouvy.
Lisabonskou smlouvu ještě definitivně neprojednaly příslušné poslanecké výbory, kongres ODS ji nepřímo spojil s jednáním o radaru a zatím se ještě nejednalo se šéfem Lidového domu Jiřím Paroubkem o dohodě s ČSSD pro české předsednictví Evropské unii. Takové byly důvody premiéra Mirka Topolánka pro přerušení jednání. Už dopředu pak ODS avizovala, že kdyby se dnes nakonec hlasovalo, její poslanci pro Lisabonskou smlouvu ruku nezvednou. ODS se teď asi pokusí prosadit odklad schvalování smlouvy i v Senátu.
Koaliční partneři podpořili návrh ODS na přerušení. Proč, to vysvětlil předseda Strany zelených Martin Bursík: "Potřebujeme, aby Poslanecká vzkázala jak dovnitř České republiky, to znamená občanům, tak Evropě, že ratifikační proces pokračuje. Navíc kdyby se nepodařilo Lisabonskou smlouvu ratifikovat, tak není reparát, není možno to zkoušet ještě jednou. Takže jít do hlasování bez jistoty ústavní většiny by byl hazard evropského rozměru."
Proto byli pro přerušení i lidovci, kteří, jak řekl Radiožurnálu Jan Kasal, chtěli původně dokument schválit do konce roku: "Měli jsme za to, že jsou splněny všechny důležité podmínky pro to, aby Lisabonská smlouva mohla být schválená ještě v tomto roce. Bohužel jsme byli ve velké menšině. Respektujeme to a alespoň vítáme, že je tento bod napevno zařazen na 3. února 14. hodinu. Věřím, že 3. nebo 4. pnora bude ta smlouva schválená."
Dnešní rozhodování občanských demokratů na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny výrazně ovlivnil víkendový kongres ODS. Připomněl to místopředseda ODS Petr Bendl:
"Kongres Občanské demokratické strany dal mandát poslaneckému klubu ODS k tomu, aby se směrem k Lisabonské smlouvě rozhodl sám, ale dal tomu podmínku. A tou podmínkou je, že se musí projednat radar a musí být schválen. Na tom se kongres usnesl. Očekávám, že se podle toho poslanci budou řídit. To znamená nejprve radar, pak je možná diskuse na téma Lisabon."
Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga je důležitost schválení obou smluv prakticky stejná: "Pro mě jsou obě smlouvy stejně důležité. Podle mě je pro bezpečnost České republiky důležité, aby obě smlouvy prošly. Jak se strany na tom dohodnou - hlavně ty velké - a v jakém pořadí to bude, do toho bych se jako ministr, který ani není členem sněmovny, nechtěl míchat."
Nejnovějšímu vývoji kolem Lisabonské smlouvy v Poslanecké sněmovně jsme se věnovali ve Dvaceti minutách Radiožurnálu s předsedou sněmovního zahraničního výboru Janem Hamáčkem z ČSSD a v Radiofóru s vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou (ODS).
Chápete postoj českých politiků k Lisabonské smlouvě? Hlasujte v naší anketě!