Senátoři požádají Ústavní soud, aby zrušil část prezidentské amnestie
K Ústavnímu soudu by dnes měla odejít stížnost, ve které skupina senátorů požaduje zrušení druhého článku prezidentské amnestie. Tím Václav Klaus nařídil zastavit trestní stíhání trvající déle než osm let se sazbou do deseti let. Soud ale bude muset napřed rozhodnout, jestli se senátorským podáním na tento krok hlavy státu vůbec může zabývat.
Na amnestii, která je podle ústavy v kompetenci prezidenta, si ještě v Česku nikdo nestěžoval. Chybí tedy precedens a Ústavní soud bude muset podle jeho předsedy Pavla Rychetského rozhodovat hned dvakrát.
„V prvním kroku bude posuzovat, jestli vůbec je možné, aby skupina senátorů podala návrh na přezkoumání amnestie prezidenta. V druhém kroku by se musel Ústavní soud vypořádat s otázkou, jestli má kompetenci tento typ rozhodnutí přezkoumat, zrušit nebo s ním cokoli činit.“
Senátory slova Pavla Rychetského nepolekala. Podle iniciátorky akce senátorky za Severočechy cz. Aleny Dernerové dnes odpoledne stížnost z Prahy do Brna skutečně odejde.
„Určitě ústavní stížnost nestáhneme. Pan Rychetský ještě neví, co na Ústavní soud přijde, a myslím si, že to tak ani nemyslel, že to bylo takové upozornění. Z naší strany určitě žádné stažení nebude.“
O tom, který soudce se jako zpravodaj bude tímto podáním zabývat, se i oni sami dozví až zítra.
Pro ústavní stížnost je třeba zajistit 17 podpisů senátorů. Dokument připravili advokáti Hana Marvanová a Milan Hulík, podpis pod něj připojilo 29 členů horní komory parlamentu napříč politickým spektrem. V návrhu tvrdí, že článek dvě porušuje práva rovnosti občanů a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků.
Veřejné slyšení v Senátu
Řada dalších, například Eliška Wagnerová nebo šéf senátního ústavněprávního výboru Miroslav Antl a také všichni senátoři ODS se pod stížnost nepodepsali. Chtějí amnestii řešit v Senátu při veřejném slyšení s odborníky.
„Špičkoví ústavní i trestní právníci by se při vzájemné diskuzi měli dohodnout, zda ústavní stížnost podávat, a když, tak jak ji formulovat. Já chci spíše změnit ústavu v tom smyslu, aby další prezident už nemohl vydat tak široké a aboliční rozhodnutí, řekl šéf ústavně právního výboru Miroslav Antl.
Prezident Václav Klaus vnímá chystanou ústavní stížnost jako politické gesto. Za amnestií si stojí a nelituje jí. Až po čase se prý ukáže, že to byl správný krok.