Senátor Dryml chce, aby BIS prošetřila kroky ČNB. Úkolovat tajné služby ale nemůže
Senátorovi Vladimíru Drymlovi se nelíbí intervence České národní banky, požádal proto BIS o prošetření. Bezpečnostní informační službu ovšem úkoluje jen vláda a prezident. Určitou možnost ale senátor přece jen má. Kdokoli se totiž může obrátit na BIS s upozorněním nebo poznatkem.
Podle Drymla je možné, že za oslabování koruny dostali vedoucí pracovníci banky finanční výhody. ČNB prý poškozuje ekonomické zájmy státu i občanů.
„Velmi mě popudilo, že s tím nikdo nic nechce dělat. Přece není normální, aby Česká národní banka tak náhle, prudce, v takové výši ožebračila nás všechny. Vlastně každého občana připravila minimálně o pět procent jeho úspor, zdražila všechny vstupy,“ vysvětlil.
Odborníci ovšem se senátorem nesouhlasí. Ani viceprezident Evropské investiční banky Ivan Pilip si nemyslí, že by Česká národní banka postupovala nezákonně.
„Myslím si, že kazí atmosféru ve společnosti kriminalizovat rozhodnutí, která jsou v tomto případě ještě spíše ekonomická než politická, která mohou být sporná – já jsem patřil k jejich kritikům, stále ještě patřím, ale jsou z pohledu ČNB zcela legitimní,“ upozornil.
Česká národní banka devalvaci koruny obhajuje. Podle jejího guvernéra Miroslava Singera by se měla na ekonomice pozitivně projevit v roce 2015.
Centrální banka zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu před 14 dny, kurz chce držet kolem 27 korun za euro. Slibuje si od toho udržení a tvorbu nových pracovních míst i zamezení ztrátám u hrubého domácího produktu.