Senát umožnil růst platů soudců, polepší si také zákonodárci
Příjmy soudců se mají od ledna počítat z 2,75násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Senátoři odhlasovali, že se nebudou vládním návrhem zákona zabývat. To znamená, že předloha míří rovnou k podpisu prezidenta republiky a nepůjde zpátky do Poslanecké sněmovny.
Senátoři dnes přijali ve zkráceném jednání usnesení svého hospodářského výboru, který doporučil, aby se horní komora předlohou nezabývala. Pro bylo 57 senátorů, 11 jich bylo proti a pět se jich hlasování zdrželo.
Nehlasovalo se tak o pozměňovacích návrzích ústavně právního výboru, který chtěl vyšší růst soudcovských platů. Podle předsedy tohoto výboru Miroslava Antla (za ČSSD) je totiž vládou navržený koeficient v rozporu s nálezem Ústavního soudu.
Na rozhodnutí Senátu reagovali v Ozvěnách dne senátor Miroslav Antl a předseda Soudcovské unie Tomáš Lichovník
„Většina nepochopila, že senátor ve svém slibu říká, že bude ctít ústavu a že nálezy Ústavního soudu jsou závazným výkladem zákonů pro všechny občany, to znamená nejenom pro vládu, která také měla přijít už s koeficientem tři, a ne 2,75,“ řekl Antl ve vysílání Radiožurnálu.
Stávající vzorec s koeficientem 2,5násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře Ústavní soud už dříve zrušil s tím, že platy soudců jsou příliš nízké, a navrhl, aby stoupl na trojnásobek. Tento požadavek zazněl již při projednávání ve sněmovně a podpořil ho i ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS, vláda ale nakonec svůj návrh prosadila v původním znění.
Pokud by nový vzorec neplatil od ledna, byly by platy soudců po Novém roce v ohrožení. Antl nicméně argument některých kolegů, že je lepší mít alespoň nějaký základ, odmítá a zároveň upozorňuje na hrozbu dalších žalob soudců kvůli platům. „Jsem přesvědčen, že soudci takovýto popud dají, protože je to logické,“ podotkl senátor.
Soudci se zřejmě znovu obrátí na Ústavní soud
Že se soudci skutečně budou znovu obracet na Ústavní soud, nevyloučil ve vysílání Radiožurnálu prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. „Nechci předbíhat, ale obávám se, že k tomu dojde,“ uvedl.
„Tady se opravdu nejedná o žádné zvýšení platů, o to jsme ostatně nikdy ani neusilovali, ale pouze o to, aby nedošlo ke snížení platů. Ústavní soud právě ve svém nálezu říká, že platy soudců mají být stálou veličinou, nesnižovatelnou, která nemá být jakousi hříčkou v rukou vlády a zákonodárců,“ míní Lichovník.
Od soudcovských platů se odvíjejí i příjmy státních zástupců, kteří si tak od ledna rovněž polepší. Příjmy se ale o něco zvýší také zákonodárcům. Z jejich paušálních náhrad se totiž nebude odvádět zdravotní a sociální pojištění. Ustanovení se dostalo do vládní předlohy při projednávání ve sněmovně.