Akt státního terorismu, označil Vystrčil aktivitu ruských agentů v Česku. Vyzval k tvrdé reakci
Projev nepřátelství a akt státního terorismu. Tak označil předseda Senátu Miloš Vystrčil aktivitu ruských agentů, kteří podle informací českých bezpečnostních složek stojí za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích z roku 2014. Premiér Andrej Babiš (ANO) by tak podle Vystrčila měl iniciovat na půdě EU a NATO společný postup proti rostoucímu ruskému vlivu v evropských zemích.
„Senát dlouhodobě bojuje proti negativnímu vlivu Ruska a dalších nedemokratických mocností a dlouhodobě na nebezpečí upozorňujeme. A na základě vyjádření premiéra to nebylo plané,“ řekl Vystrčil na nedělním tiskovém brífinku. Výbuch ve Vrběticích označil za „projev nepřátelství“ a „akt státního terorismu“. Kroky vlády podpořil a vyzval ji k tvrdé reakci.
„Jsme přesvědčeni, že je nutné, abychom udělali vše pro zvýšení bezpečnosti České republiky, a zbavili se prorůstání ruského vlivu do českých politických, společenských a ekonomických struktur,“ doplnil předseda Senátu.
‚Ruský terorismus‘, hodnotí část opozice nové skutečnosti o Vrběticích. Chce jednat s unií a NATO
Číst článek
Je tak podle něj nepřijatelné, aby ústavní činitelé či členové vlády jednali v rozporu s informacemi bezpečnostních služeb, konkrétně pak zmínil tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany či očkování proti koronaviru vakcínou Sputnik V. Poukázal na to i místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů. Vystrčil upozornil i na symbolickou rovinu výběru zahraničních návštěv a „účasti na různých oslavách“, které podle předsedy Senátu vedou k dezorientaci české zahraniční politiky.
Předseda Senátu považuje za potřebné objasnit podle předsedy Senátu nepříliš pochopitelné chování některých ústavních činitelů k Rusku nebo „kritický a přezíravý přístup“ prezidenta Miloše Zemana k práci bezpečnostních složek. Bez komentáře nechal Vystrčil to, že se prezident ke kauze vyjádří až příští neděli. Podle Růžičky se i vláda lehkomyslně a nedbale nevěnovala varování bezpečnostních služeb. Kritizoval i vysoký počet pracovníků ruské ambasády v Praze.
Premiér Babiš by měl podle Vystrčila iniciovat v NATO a Evropské unii společný postup proti narůstání ruského vlivu. „Musíme je informovat o bezpečnostní situaci a požádat je o podporu a solidaritu. Díky spojenectví a činnosti bezpečnostních složek se nejedná o akutní ohrožení země,“ dodal.
Žádost o odškodnění
Senátní bezpečnostní výbor se podle svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý) sejde příští týden se šéfy Bezpečnostní informační služby a Národní centrály boje proti organizovanému zločinu. Chce informace, které by poskytly kontext celého případu.
Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) uvedla, že po došetření případu ruského zapojení do výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích by Česko mělo požadovat po Rusku odškodnění. Náklady na odstranění následků výbuchů v roce 2014 podle ní dosáhly zhruba jedné miliardy korun. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) s tím nepočítá, neboť Rusko by tím přiznalo svou vinu.
Senát opakovaně varoval před ruskými aktivitami v ČR. Práci českých bezpečnostních složek by měli respektovat všichni ústavní činitelé, podotkl Vystrčil.