Šéf GIBS byl také komunista, reaguje sociální demokracie na další výpad kvůli ÚSTR
Názorová přestřelka mezi ODS a ČSSD kvůli dění v Ústavu pro studium totalitních režimů pokračuje. Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové z ODS jsou obavy z uzavření části archivu Ústavu pro studium totalitních režimů opodstatněné. ČSSD si prý připravuje půdu pro spolupráci s komunisty. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc to odmítá a kontruje, že ODS by si měla zamést před vlastním prahem.
Personální změny v Ústavu totalitních režimů mají podle Němcové posloužit politickým cílům.
Předsedkyně dolní komory Parlamentu, která se krátce sešla s odvolaným ředitelem ústavu Danielem Hermanem, kritizovala také odvolání prvního náměstka Eduarda Stehlíka a řekla, že obavy z toho, že bude část archivu uzavřena, jsou důvodné.
„Když vidíme, jak do krajských zastupitelstev jsou sociálními demokraty přizváni do vedení exponenti bývalého režimu, kteří mají své záznamy v různých složkách STB, tak že to má tedy posloužit uzavření archivu, má posloužit tomu, aby to ovládnutí společnosti s pomocí komunistů bylo pro sociální demokraty snadnější,“ řekla Němcová.
Není to první nařčení ze strany ODS. Podobné hlasy se od zástupců nejsilnější vládní strany začaly ozývat už bezprostředně po tom, co byl Daniel Herman radou ústavu odvolán, a to pokračovalo dál. Premiér Petr Nečas v souvislosti s děním v ÚSTR mluvil o levicovém puči. ČSSD nařčení opakovaně odmítá a pouští se i do protiútoků.
„Sociální demokraté žádné komunisty nenavrhují a navrhovat nebudou. Nicméně chtěl bych upozornit na to, že tato vláda jmenovala šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů, klíčové funkce pro bezpečnost, člověka, který byl v osmdesátých letech komunistou, dokonce poslancem národního výboru a člověkem, který si tedy nepochybně s minulým režimem zadal,“ uvedl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.
Šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů je Ivan Bílek. Prozatímní ředitel GIBS byl do funkce jmenován v roce 2012.
Herman: Šéfem nemusí být historik
Dění v ÚSTR komentoval i prezident Miloš Zeman. Podle něj by měl ústav řídit historik. Tedy ani odvolaný Daniel Herman, který byl dříve mluvčím biskupů, ani nová šéfka, překladatelka Pavla Foglová. Zeman to řekl deníku Právo.
Odvolaný ředitel Daniel Herman s tím nesouhlasí. „Já jsem před třemi lety vyhrál výběrové řízení mezi deseti kandidáty. Zcela jednoznačně jsem svůj životopis tehdejší radě předložil, předložil jsem svou koncepci a rada mě tehdy vybrala. To znamená, že já jsem nic nezastíral. Myslím si, že není nutné, aby v čele této instituce byl historik, stejně jako si myslím, že není nutné, aby v čele nemocnice byl lékař,“ poznamenal Herman.
Tejc v reakci na Zemana uvedl, že kvalifikační kritéria pro výběr ředitele ÚSTR by měla být přísnější.
„Pokud někdo chce vést ústav, který se má zabývat historií, tak by alespoň podél této kompetence a znalosti měl projít, když už ne tedy být skutečně fundovaným odborníkem na historii jako takovou,“ řekl Tejc.
Rada ředitele ÚSTR Hermana odvolala minulý týden. Vytýkala mu manažerské nedostatky – chyby ve fungování ústavu a archivu. Podle některých kritiků se však jednalo o zástupné důvody. Vedením ÚSTR byla dočasně pověřená Pavla Foglová.
Na protest proti této rošádě postupně odešlo všech patnáct členů vědecké rady, která je poradním orgánem ředitele. Výpověď dostal také první náměstek ředitele, historik Eduard Stehlík.