Sdružení obrany spotřebitelů má potíže, dluží dva miliony korun

Sdružení obrany spotřebitelů uzavírá v některých městech své pobočky. Největší spotřebitelské sdružení v zemi dluží svým zaměstnancům na výplatách a nesplácí vystavené faktury. Před několika týdny podalo samo na sebe návrh na insolvenční řízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sdružení ochrany spotřebitelů

Sdružení ochrany spotřebitelů

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) hájí zájmy občanů už 18 let. Za tu dobu otevřelo své poradny v každém kraji České republiky.

Důvodem potíží úspěšného projektu je podle SOS zpožděná výplata dotace od ministerstva průmyslu a obchodu ve výši dvou milionů a tří set tisíc korun. Ministerstvo zase říká, že za problémy jsou spory uvnitř sdružení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O potíže Sdružení obrany spotřebitelů se zajímala redaktorka Květa Moravcová

Ať je tak, či onak, jasné je, že SOS pomalu ruší své poradny. Potvrzuje to předseda Sdružení obrany spotřebitelů Ivan Urban:

„Bude se uzavírat v Liberci, tam je to jenom do konce měsíce. V Plzni jsme to uhradili ze svého, i když většinou nejdou telefonní linky, internet a podobně. Situace je opravdu dost tvrdě omezená.“

Sdružení obrany spotřebitelů pomáhá lidem s nejrůznějšími právními problémy, aktuálně potřebují jeho pomoc třeba lidé, kteří se nechtěně prostřednictvím internetu zavázali jedné firmě zaplatit minimálně 40 euro ročně.

Spotřebitelé se ale mohou naštěstí obrátit na další organizace, například Občanské sdružení spotřebitelů Test, Sdružení českých spotřebitelů nebo Asociace občanských poraden.

Šance na dotaci je do konce roku

Státní dotace je pro SOS životně důležitá. Šanci, že peníze dostane, má do konce tohoto roku, podmínkou vyplacení 2,3 milionu korun ale je urovnání vztahů uvnitř sdružení, respektive ministerstvu průmyslu a obchodu musí být jasné, komu má peníze poslat a kdo tedy bude za jejich využití zodpovědný.

Právě nejasnost v této věci je příčinou nevyplacení peněz, řekl Radiožurnálu Jiří Sochor z ministerstva průmyslu a obchodu.

„V jeden den k nám dorazily dva dokumenty, které o sobě oba dva prohlašují, že oni jsou zástupci této organizace, a my v tuto chvíli nevíme, komu máme finance vyplatit, respektive kdo je hlavní zárukou toho, že se projekt podaří správně a úspěšně dokončit,“ uvedl Sochor.

Pokud se spory ve sdružení nevyřeší a SOS zanikne, schválená dotace propadne státu.

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme