Růst cen vrací do hry český uran, konstatují Hospodářské noviny
Zahraniční investory podle Hospodářských novin opět láká český uran. Právo zjistilo, že v Česku je 2,5 milionu kreditních karet. Mladá fronta Dnes píše o tom, že neprodejná jablka dostanou děti a vězni. Pro většinu vlekařů začne letošní sezóna v sobotu, informují Lidové noviny.
Český uran opět láká zahraniční investory. Jak připomínají Hospodářské noviny, ještě nedávno se přitom zdálo, že jeho těžba v Česku končí. Světové ceny uranu ale za posledních deset let stouply sedminásobně, a český uranový průmysl od loňského roku opět vydělává.
Česko je sedmým těžařem této suroviny na světě a má navíc i značné nevyužité zásoby. Na české ministerstvo průmyslu se před pár týdny obrátila australská firma Uran Limited, specializující se na investice do uranových projektů v Rusku, na Ukrajině a v Uzbekistánu.
Australané nyní zpracovávají audit projektu. Státní firma Diamo v Dolní Rožínce na Vysočině těží 300 tun uranu ročně z hloubky až 1200 metrů. O partnera, který by investoval přes čtvrt miliardy korun do geologického průzkumu ve větších hloubkách, má zájem. A to přesto, že není jasné, zda hlouběji ještě uran je.
Někteří geologové jsou ale přesvědčeni, že teprve tam je to pravé jádro ložiska - doplňují Hospodářské noviny. O rozšíření těžby by ale musela rozhodovat vláda. A není pravděpodobné, že se na to budou dívat všichni ministři stejně vstřícně.
Podle deníku Právo má kreditní kartu už každý čtvrtý Čech. Jejich počet loni vzrostl o polovinu a je o ně větší zájem než o karty debetní. Většina lidí stále používá karty hlavně k výběru z bankomatů. Podíl těchto transakcí se ale pomalu snižuje ve prospěch plateb u obchodníků.
Jednak roste počet platebních míst v obchodní síti a jednak se zvyšuje i počet karet mezi obyvateli. Hlavní výhodu kreditních karet ale stále ještě Češi spatřují v možnosti finanční rezervy pro případ nouze.
Neprodejná jablka dostanou zdarma děti, domovy důchodců a vězni. Mladá fronta Dnes píše, že o tom rozhodla Evropská komise. Nelíbí se jí, že děti tloustnou a stravují se nezdravě a zároveň farmářům zbývá spousta mrkve a jablek, které se pak za velké peníze ničí. Dotyčnému pěstiteli pak Unie uhradí 100 % souvisejících nákladů.
České reakce jsou vesměs pozitivní. Ale sotva si lze představit, že od příštího roku každému školákovi na stole přistane jablko. Brusel na ovoce a zeleninu vyčlenil 8 milionů eur, což je v celkovém objemu peněz pro farmáře zanedbatelná částka. Čeští ovocnáři se prý o něco podobného pokoušeli už před dvěma lety, ale ministerstvo zemědělství to tehdy neakceptovalo.
Současné sněžení navnadilo lyžaře, kteří už začínají zjišťovat podmínky na horách, možnosti ubytování a stav jednotlivých sjezdovek. Jak informují Lidové noviny, pro většinu vlekařů začne letošní lyžařská sezóna tuto sobotu. Špatný začátek sezóny donutil hoteliéry a provozovatele lyžařských areálů přehodnotit ekonomické prognózy.
Téměř všichni deníku potvrdili až padesátiprocentní ztráty oproti minulé, mimořádně úspěšné zimě. I kdyby následující dva měsíce byly pokoje plně obsazené a na sto procent vytížené sjezdovky, předchozí ztráty už prý není možné plnohodnotně nahradit.