Ruských špionů je u nás hodně, je tu pro ně příjemné prostředí, vysvětluje bývalý velvyslanec Bašta
Ředitel Bezpečnostní a informační služby Michal Koudelka varoval před riziky pocházejícími z Ruska a Číny. Na nedávné bezpečnostní konferenci doslova prohlásil, že cílem ruských tajných služeb je zničit Evropskou unii a NATO. Na prosazování zájmů Moskvy a Pekingu také dlouhodobě upozorňují zprávy BIS. V pořadu Pro a proti diskutovali redaktor týdeníku Respekt Jaroslav Spurný a bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta.
„Rusko a Čína patří mezi tři největší rizika, třetí je terorismus. Politická situace u nás je komplikovaná a jak Rusko, tak Čína umějí této situace využít. Snaha zničit Evropskou unii a NATO je ale dlouhodobá práce,“ uvedl Spurný.
Připomněl, že se už několik let mluví o hybridní válce, psychologickém a ekonomickém nátlaku či energetickém vydírání. „Měli jsme tu 20 let okupační sovětská vojska, takže Rusové místní prostředí znají, mají tu své kontakty, řada lidí zde i podniká a má zájmy v Rusku. To nakonec může vést k oslabení NATO a EU.“
„Ruští tajní agenti u nás sídlí nejen na ruské ambasádě. Je tu 18 tisíc firem s ruskými majiteli, ale jen 10 tisíc s majiteli německými a dva tisíce s americkými. Nechci říct, že všechny jsou firmami ruských špionů, ale víme z minulosti, že Rusové umí využívat všechny instituce,“ uvedl v pořadu Pro a proti.
Ministr Petříček: Rusko je i pro nás vážné bezpečnostní riziko, varování BIS je třeba brát vážně
Číst článek
Spurný dodal, že v souvislosti s kauzou Novičok byla celosvětově vyhoštěna asi stovka lidí. „Rusové mají najednou doma 100 svých špionů. Jejich akceschopnost je velmi oslabena, což bychom měli konzultovat s EU i s NATO.“
„Fascinovalo mě, že Ruskem se u nás zabývá minimální počet lidí a počet analytiků, kteří to mají zvládat, se dá spočítat na jedné ruce,“ upozornil Jaroslav Spurný.
Kontrarozvědka nemá dost lidí
Bašta věří, že kdyby byly Rusko a Čína takovými hrozbami, tak je česká demokracie velmi slabá. „Spíše vidím riziko v terorismu, neřízené migraci a dalších záležitostech,“ řekl.
„Vítám, že NATO chce po evropských členských státech, aby se o svou bezpečnost více staraly samy. Chce ale také z členských států udělat nákupní klub Donalda Trumpa, který bude peníze na obranu utrácet za americké zbraně, které ve většině případů ani nepotřebují.“
Bašta také pochybuje, že ruský vliv u nás je tak významný. „V dlouhodobém horizontu to nebezpečné může být, ale zmíněné kontakty jsou minimálně 27 let staré. Většina zde dislokovaných lidí z Ruska už je v důchodu,“ vysvětlil.
Bývalý ministr souhlasí, že řešením je zvýšit aktivitu BIS. „Je to daleko rozumnější, než se snažit snižovat počet ruských diplomatů u nás. Když je tu tolik ruských diplomatů, tak naše kontrarozvědka nemá dostatek lidí, kteří by je mohli sledovat.“
„Jsou v zásadě dvě možnosti. Buď navýšit rozpočet počet lidí v kontrarozvědce, nebo omezovat naše diplomatické styky s Ruskou federací. Omezování diplomatických styků s jakoukoliv zemí je jedním z výrazů nepřátelství a je na to odpovídáno stejným způsobem,“ varoval Jaroslav Bašta.