Roman: Kontrolory ČEZ necvičila policie ani armáda
Společnost ČEZ vylučuje, že by jejich lidi, kteří hledají černé odběratele, cvičila armáda nebo policie. Generální ředitel firmy Martin Roman tak reagoval na zveřejněná videa práce kontrolorů z odboru netechnických ztrát, na kterých se učí střílet, zvládat bojová umění či slaňovat z mostu. Podle Romana výcvik vypracoval tým psychologů a odehrál se pouze jednou.
"Není to něco, co by vymyslela firma ČEZ. Byl to návrh a provedení odborné psychologické firmy, která si myslela, že má tímto způsobem protrénovat lidi, aby byli schopni reagovat na krizové situace," sdělil generální ředitel energetické firmy ČEZ.
Podle generálního ředitele firmy ČEZ Martina Romana kradou elektřinu ozbrojené gangy a inspektoři firmy jsou v ohrožení života.
Podle něj se elektřina krade ve velkém a kontroloři firmy ČEZ čelí ozbrojeným gangům:
"Elektřina se krade ve velkém ozbrojenými gangy, které se neštítí ničeho a jsou připraveny používat násilí. Naši lidé se při své práci dostávají do ohrožení života."
Jaká firma výcvik pro ČEZ navrhla, ale nikdo z ČEZu neprozradil. Není ani jasné, kolik za něj energetická společnost zaplatila. Program jako takový ale připravilo vzdělávací středisko v Náměšti nad Oslavou. Jeho šéfem je bývalý voják a instruktor speciálních bojových dovedností Jiří Introvič. V této souvislosti Martin Roman mluvil především o manipulativní kampani proti společnosti ČEZ.
Odbor netechnických ztrát bude podle generálního ředitele firmy ČEZ Martina Romana fungovat dál.
Cvičení proběhlo jen jednou
Součástí výcviku byla podle informací firmy ČEZ kynologie, sebeobrana i první pomoc. V rámci cvičení prošlo v roce 2005 a na počátku roku 2006 deset osob kurzem přežití, střeleckým nácvikem a výcvikem čelit krizovým situacím. Tito lidé jsou zaměstnanci firmy dodnes.
Od roku 2006 údajně žádný podobný kurz neproběhl. Podle Romana by si dnes firma hodně rozmýšlela, jestli by podobný kurz opakovala. Představitelé ČEzu také odmítli, že by kontrolory cvičily složky policie nebo armády. Také nešlo o výcvik střelby, ale prý jen o hodinový nácvik, jak manipulovat se zbraní, pokud by se pracovníci z oddělení dostali ke zbraním.
Útvar bude fungovat dál
Martin Roman uvedl, že impulsem pro vznik útvaru bylo odhalení první nelegální pěstírny marihuany. Stalo se to před pěti lety. Loni podobných pěstíren odhalili kontroloři již více než 80. I proto bude útvar fungovat dál.
Přestože firma postupovala vždy podle platných zákonů a nestalo se jí, že by v případě, kdy označila černé odběry, jí nedaly další kontroly za pravdu, přijala od loňského roku několik opatření.
"Ke všem výjezdům je zvána policie. Vždy usilujeme o to, aby byl přítomen nezávislý svědek, například soused. Nepoužíváme již také černé oděvy, veškerou komunikaci vedeme písemně, abychom nemohli být nařčeni z manipulativního jednání," vysvětlil Roman.
Změny podle Romana proběhly kvůli mediální sledovanosti případů. Zmiňované případy se ale odehrály na začátku fungování útvaru, jak připustil i generální ředitel Roman, který se omluvil za chyby svých zaměstnanců.
Roman tak narážel na případ, kdy při zásahu inspektorů ČEZ zemřel před pěti lety člověk. V Poděbradech na konci roku 2005 spáchal sebevraždu člověk podezřelý z odběru elektřiny na černo, prý za statisíce. Podle ČEZu se rozcházejí informace od firmy a od vdovy po tomto člověku o průběhu zásahu, i o tom, kdo a kdy s kým jednal o skutečné výši škody. Že k černému odběru došlo ale zřejmě není pochyb.
O kauze vlastního vycvičeného týmu pro odhalování černého odběru elektřiny firmy ČEZ mluvili na Radiožurnálu Martin Pavlíček, tiskový mluvčí skupiny ČEZ, sociálnědemokratický poslanec František Bublan a František Pospíšil ze sdružení Iuridicum Remedium.
Právník rodin, které měly odebírat proud načerno, Jan Rytíř však podal trestní oznámení v rámci 53 případů a někteří kontroloři ČEZ tak půjdou zřejmě před soud. Rytíř v současné době zastupuje 160 rodin.
Do případu se vkládají politici
O fungování zmíněného útvaru už zazněly vážné pochybnosti i z politických kruhů. Jan Vidím z ODS, šéf poslaneckého výboru pro obranu, vyzval zástupce státu v dozorčí radě ČEZ, aby se zasadili o zrušení uvedené jednotky. K tomu vyzvala dnes i sociální demokracie.
"Pokud má firma ČEZ dopředu informace o tom, že se v případě nelegálního odběru elektrické energie jedná o nějaký organizovaný zločin, může si předem zajistit přítomnost policie. Mám z toho dojem, že u toho firma ani nechtěla policii mít a její zaměstnanci se cvičili na to, že si podobné případy budou vyřizovat sami," řekl bývalý ministr vnitra za ČSSD a předseda sněmovního Výboru pro bezpečnost František Bublan.