Rodící se koalice nechce prolamovat těžební limity
Zástupci budoucí koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se shodli, že nechtějí prolomit těžební limity. Naopak se stále nedohodli na postoji k ekologické superzakázce za více než sto miliard korun.
TOP 09 chce, aby tendr pokračoval. Důvodem jejich postoje je obava z možných arbitráží ze strany firem, které se tendrů účastní.
Vyjednavač pro ekologické otázky za TOP 09, senátor Bedřich Moldan v Ozvěnách dne.
„My jednoznačně soudíme, že tady je závazek vlády jednoznačný. Totiž v tom, že tendr byl vypsán, je třeba, aby se řádně dokončil, aby nedošlo v žádném případě k žádným sporům nebo pochybnostem,“ řekl vyjednavač TOP 09 Bedřich Moldan.
Naopak Věci veřejné a ODS se přiklání k názoru, že by se velká zakázka měla rozdělit na několik menších. Vyjednavač ODS Jiří Papež soudí, že i přes tyto přetrvávající rozpory jdou zatím vyjednávání v oblasti životního prostředí a zemědělství celkem dobře.
„Já tam necítím žádný vážný problém. Opět je to možná jenom formulace myšlenek a větiček. Dali jsme si zase týden čas na to, abychom doformulovali věci a abychom i v oblasti zemědělství dospěli ke shodě. Zatím jsme tam na žádný výrazný problém nenarazili, ale neříkám, že jsme se na všem úplně shodli,“ řekl Papež s tím, že některým tématům se ještě budou vracet.
Zavedení ekologického cla
Skupina vyjednavačů, která má na starosti oblast životního prostředí nyní podle Milana Šťovíčka z Věcí veřejných hledá formulaci, na které by se všechny tři strany shodly. K dalšímu pokusu o dohodu se experti tří stran sejdou znovu za týden. Do té doby chtějí o vzájemných rozporech debatovat i prostřednictvím e-mailu.
Naopak jasno už je v otázce ekologických limitů. Strany jejich prolomení nechtějí. „Jsem rád, protože jsem z Ústeckého kraje, že názor na zachování územních limitů je podobný. Je to přirozené, protože všechny tři strany toto měly v programu,“ řekl Šťovíček.
Strany se shodly také na zavedení ekologického cla na výrobky, které zatěžují životní prostředí.