Svatoanenská nemocnice Brno dostala remdesivir na léčbu covidu-19. Připraven je pro deset pacientů
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dostala lék remdesivir na léčbu nemoci covid-19. Má dávku pro deset pacientů, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Zařízení pečuje o pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Nyní má dva takové pacienty, podle Lipovské ale ani jeden není vhodný pro podání remdesiviru. Lék tak bude připravený pro další pacienty.
Nemocnice je určená státem k péči o pacienty s covidem-19 v těžkém stavu. Nyní se vyléčili dva ze čtyř pacientů, měli negativní testy na covid-19. „S onemocněním covid-19 s těžkým průběhem tak máme pouze dva pacienty, oba jsou na umělé plicní ventilaci. Ani jeden není vhodný pro podání léčivého přípravku, nesplňují indikační podmínky,“ uvedla Lipovská.
Boj ještě neskončil, řekl taxikář léčený remdesivirem. Nemocnici opustil po téměř dvou měsících
Číst článek
Svatoanenská nemocnice je jedna ze čtyř, kterou ministerstvo zdravotnictví určilo jako garanta léčby remdesivirem. Další tři zařízení jsou pražské Nemocnice Na Bulovce, Fakultní nemocnice v Motole a Všeobecná fakultní nemocnice.
Remdesivir dostal jako první taxikář v Praze nakažený koronavirem, který byl ve vážném stavu. Jeho stav se zlepšil, lékaři ale uvedli, že nelze říci, zda byl lék remdesivir pro uzdravení pacienta zásadní. Taxikář byl v úterý propuštěn z nemocnice do domácího léčení.
List Financial Times s odvoláním na pracovní dokumenty zveřejněné Světovou zdravotnickou organizací (WHO) navíc dříve napsal, že remdesivir od společnosti Gilead Sciences selhal při první klinické studii léčby nemoci covid-19 mezi náhodně vybranými pacienty. Lék vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně pro jiné choroby.
V Jihomoravském kraji je ke středečnímu ránu 458 potvrzených případů nemoci covid-19, v ČR je 7899 potvrzených případů.