Průzkum: lidé kvůli koronaviru více dbali na hygienu, méně jezdili autobusy a více se zajímali o zprávy
Osm z deseti Čechů osobně nezná nikoho, u koho by se potvrdilo onemocnění covid-19. Desetina lidí ale měla na základě příznaků podezření, že jsou nemocní. Ústa a nos si na veřejnosti v květnu zakrývalo víc než 90 procent lidí, podobná část veřejnosti se zaměřila na zvýšení hygieny. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Téměř tři čtvrtiny lidí omezily kvůli novému typu koronaviru cestování hromadnou dopravou, sedm z deseti Čechů se méně setkávalo s rodinou, přáteli, kolegy nebo obchodními partnery. Přibližně dvě třetiny veřejnosti kvůli nemoci omezily nákupy v obchodech a snažily se posílit svou imunitu.
„Ke všem výše uvedeným opatřením častěji přistoupily ženy než muži,“ uvedli autoři průzkumu.
Ústavní soud odmítl na 70 stížností na koronavirová opatření. Žádnému zatím nevyhověl, zbývají tři
Číst článek
Roušky potřebné k povinnému zakrývání nosu a úst šilo 40 procent lidí starších 18 let. „Kladnou odpověď (u šití roušek) uvedlo 50 procent žen a 30 procent mužů“" sdělilo CVVM. Lidem zasaženým koronavirovou krizí pomáhala necelá čtvrtina Čechů.
O vývoj situace ohledně šíření covidu-19 se v květnu zajímalo 85 procent lidí. „Asi šest z deseti českých občanů sledovalo v květnu dění kolem koronaviru v televizi, rozhlase či tištěných novinách nebo časopisech alespoň jednou denně, v tom 25 procent několikrát denně a 34 procent jedenkrát denně,“ uvedli autoři průzkumu.
Méně často než v tradičních médiích lidé vývoj kolem koronaviru sledovali na internetových zpravodajských serverech, blozích, diskusních fórech či sociálních sítích. Diskuse mimo internet měly ještě menší frekvenci.
Průzkumu CVVM se mezi 7. a 23. květnem zúčastnilo 1043 lidí starších 18 let. V Česku se v té době stále více rozvolňovala opatření zavedená proti šíření nemoci covid-19 v polovině března. Třeba roušky mimo vnitřní prostory mohli ale lidé odložit, pokud dodržovali rozestupy, až 25. května.