Proti Pernesovi stojí část zaměstnanců ústavu totality
Někteří zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů se postavili proti novému řediteli Jiřímu Pernesovi. Vadí jim jeho minulosti, tedy studium večerní univerzity marxismu-leninismu, ale hlavně výroky, které údajně zlehčují komunistický puč v únoru 1948.
V iniciativě takzvaných ustrčených dnes poukázali na některé Pernesovy výroky v médiích, které podle nich bagatelizují minulost. "Problém je, že tento člověk v současnosti banalizuje minulost. Tato instituce potřebuje určitý diskurz loajality a to tento člověk nemůže garantovat," podotkl jeden z mluvčích iniciativy aktivista undergroundu Mirek Vodrážka.
Perneseovi odpůrci mají podporu také Konfederace politických vězňů. Její místopředseda Jiří Málek potvrdil, že předsedkyně rady ústavu a šéfka konfederace Naděžda Kavalírová nepodepsala jmenování Pernese ředitelem.
"Zná materiály, s jakým do konkurzu doktor Pernes vstoupil. Ona a další zástupce konfederace pan Čejka jsou přesvědčeni, že doktor Pernes není vhodná osoba, která by měla řídit tento ústav," řekl Málek.
Podle něj je to z toho důvodu, že se Pernes za komunistického režimu neangažoval tak, jak by se měl ředitel tohoto ústavu angažovat. "Jednak to byl VUML, a pak také publikoval některé věci, kde dělal úlitby bohům, ačkoli to bylo zbytečné," dodal Málek.
Předsedkyně Základní odborové organizace Klára Volná ale dodává, že odbory respektují postup a výsledek výběrového řízení. "Odbory, které tady fungují, přijaly usnesení, že respektují rozhodnutí rady o výběrovém řízení. Rozhodnutí bylo přijato, podle nás bylo řízení transparentní."