Problémových gamblerů je víc než sto tisíc. Novela by jim měla omezit přístup k hrám
Libereckého sázkaře přivedla jeho vášeň do dluhů, přesto mu vlastně nic nebrání, aby v tom dál pokračoval. Za rok a něco už by to mohl mít složitější. Podle vládního návrhu novely zákona o loteriích by od roku 2017 měla platit pro problémové hráče řada omezení. Lidí se závislostmi na hrách je podle odborníků v Česku víc než sto tisíc, zákon by se však mohl týkat i dalších skupin.
Zdeněk prý už od mládí sázel na sportovní utkání, fotbal či hokej. Nejprve menší částky, pak i větší. Peníze na sázky si i půjčoval, stačilo třeba, aby mu e-mailem přišla nabídka třísettisícového úvěru.
„Když na to kliknul, tak měl za pět minut peníze na účtu. A samozřejmě ty peníze skončily někde v sázkové kanceláři,“ líčí příběh svého syna paní Božena z Liberce.
Zdeněk takhle prosázel víc než milion korun a teď je v osobním bankrotu.
Se splácením dluhů, na které sám nestačí, Zdeňkovi pomáhá i rodina. Všichni její členové se kvůli tomu zadlužili – u bank i u přátel. Teď žijí v obavách, že jejich blízký příbuzný bude hrát dál.
Matka by byla ráda, aby syn se svou závislostí docházel k psychologům, ani to však ještě nemusí být zárukou úspěchu.
„Každý říká: Já nechci mít tu závislost, ale to je ještě hrozně málo. My potřebujeme vědět, že jeho cílem bude ještě něco jiného místo té závislosti,“ podotýká psycholožka Jana Molešová.
Rizikoví hráči pod dohledem?
Podobné obavy rodin by mohla zmírnit chystaná novela zákona o loteriích. Zákon by Zdeňkovi – který ostatně k psychologovi chodit odmítá – i dalším problémovým hráčům mohl přístup ke hrám výrazně zkomplikovat.
Od 1. ledna 2017 by měly fungovat hráčské karty, které však nedostanou lidé, kteří budou figurovat v registru rizikových hráčů.
„Teď by tam měly být v podstatě čtyři skupiny lidí, to znamená ti, kteří pobírají příspěvek v hmotné nouzi, osoba nacházející se v úpadku a potom některé věci v trestněprávních aspektech,“ popisuje návrhy chystaných opatření náměstek ministra financí Ondřej Závodský.
Sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek si myslí, že nový systém registrací regulovat patologické hráčství pomůže, zavést ho však nebude jednoduché.
„Určitě by to znamenalo vysoké finanční náklady, protože by eventuálně na sázkových zařízeních musela být nějak třeba čtečka,“ říká Čírtek.
Provozovatelé hazardních her jsou většinou ochotni tuto formu regulace zavést, trvají však na tom, že by stát měl tvrdě potlačit nelegální hazard. Jeho provozovatelé nejenomže neplatí daně, ale neplatí pro ně ani žádná omezení, a problémový hráč by tak mohl jít sázet k nim.
Ministerstvo financí chce podle Závodského problému čelit tím, že by legální provozovatelé zaregistrovali v jakémsi monitorovacím systému. Těm neregistrovaným by pak stát znepříjemňoval život – blokováním plateb, serverů a podobně.
Na léčbu a prevenci
Poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL) by chtěl, aby zákon pamatoval i na léčbu patologického hráčství. Navrhuje, aby na tuto oblast šla část odvodů z hazardu.
„Je potřeba si jasně říct, že za současné situace je tato oblast podfinancovaná,“ říká Bartošek.
Více peněz by mělo jít podle Bartoška i na prevenci. Děti by se podle něj měly učit o riziku problémového hraní třeba v rodinné nebo občanské výchově.
Řada z nich už hraje na chytrých telefonech hazardní hry o virtuální peníze, od toho prý už pak vede cesta k reálnému hraní, které by v pozdějším věku nemusely zvládnout.