Přízemí Českého rozhlasu na Vinohradech se opět promění v transfuzní stanici

Dnes je opět možné darovat krev s Českým rozhlasem. Přijít mohou zájemci bez objednání do pražské rozhlasové budovy na Vinohradské 12 od osmi do jedenácti hodin dopoledne. Krev tu budou odebírat zdravotníci střešovické vojenské nemocnice. Zváni jsou hlavně prvodárci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev - Odběry v probíhají několikrát do roka v budově na Vinohradské v Praze a také regionálních stanicích. Spolupráce je také navázána také s registrem dárců kostní dřeně v pražském IKEMu.

Daruj krev - Odběry v probíhají několikrát do roka v budově na Vinohradské v Praze a také regionálních stanicích. Spolupráce je také navázána také s registrem dárců kostní dřeně v pražském IKEMu. | Foto: Tereza Svobodová

Do akce se zapojily i další pražské a regionální stanice, jako například Brno, Olomouc, Hradec Králové nebo Plzeň.

Z odebrané krve se vyrábějí další produkty, které jsou určené k podání pacientovi.

Plastové vaky naplněné červenou tekutinou jsou tak například koncentrátem červených krvinek. V jejich skladu, obrovské chladničce, je podle primáře transfuzního oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Petra Turka teplota mezi dvěma a šesti stupni Celsia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co se děje dále s odebranou krví, zjišťovala Lenka Jansová

Transfuzní oddělení pražské Thomayerovy nemocnice zásobuje krevními produkty také nedaleký Institut klinické a experimentální medicíny. Pro nemocnici i IKEM tedy denně potřebují kolem stovky dárců.

„Odezinfikujeme, napíchneme jehlu, odebereme u normální, plné krve 450 mililitrů. Odběr trvá 5–10 minut. U plazmy je to delší: ženy to mají kolem půlhodinky, muži kolem 40–45 minut,“ vysvětluje sestra Iva Hřebačková, co čeká pacienty na odběrovém křesle.

Při náročné operaci je potřeba krev až od několika desítek dárců najednou. A to i přesto, že díky pokrokům v medicíně se její spotřeba snižuje.

Z nemocnice v Jihlavě vozí krev ke zpracování do Prahy. Produkty pak uloží do krevní banky

Číst článek

„První krok je rozumná příprava pacienta. Pokud je to operační výkon, tak předoperační příprava pacienta,“ říká primář Petr Turek a pokračuje:

„Další možností u plánovaných operačních výkonů je režim autotransfuze. To je režim, kdy pacient sám sobě dá krev jakoby do zásoby. A dalším postupem je šetrný operační výkon, kdy se chirurgové snaží pacienta co nejméně zatížit krevní ztrátou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O měření cholesterolu a hladiny cukru v krvi mluvil v Ranním interview Radiožurnálu lékař Zdeněk Kubr

Ročně se v Česku spotřebuje krev ze skoro 400 tisíc běžných odběrů.

Dárci krve si mohou odnést také spoustu informací o svém zdravotním stavu. Zdarma jim zdravotníci vyšetří cholesterol, hladinu cukru v krvi, změří tlak a obvod pasu. Doplní tak informace o zdravotním stavu, které se běžně z testů před odběrem nedozví.

„Existuje jakýsi metabolický syndrom, což je soubor různých příznaků, ale i onemocnění, který mi tady nabízíme k vyšetření. To odhalí, jestli jste, nebo nejste rizikový pacient z hlediska možného onemocnění cévního typu.“

Pokud člověk žije zdravým způsobem života, stačí, když si cholesterol a cukr nechá změřit jednou za dva roky po 40. roce života. Pokud tloustne a nemá pravidelnou fyzickou zátěž, měl by přijít na měření jednou za rok.


Zvětšit mapu

Lenka Militká, Michaela Vydrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme