‚Nezákonné a nemožné.‘ Postoloprty v kauze poslance ANO podaly ústavní stížnost, soud jim neuznal advokátku
Protiústavní, nezákonné, navíc nemožné. Tak vedení Postoloprt na Ústecku hodnotí průběh kauzy kolem údajně nevýhodného prodeje domu z majetku města, ve které figuruje také poslanec hnutí ANO Pavel Růžička. Podalo proto ústavní stížnost a žádá zrušení hlavního líčení, které je naplánováno na polovinu června, zjistil server iROZHLAS. Obžalobě v případu aktuálně čelí devět zastupitelů včetně starosty.
Chomutovský soud totiž z popudu státní zástupkyně odmítá komunikovat se zmocněnkyní města – vadí mu, že Postoloprty zastupuje na základě plné moci podepsané trestně stíhaným starostou. V únoru ji proto vyzval, aby doložila daný dokument podepsaný někým mimo starostu a další obžalované.
Chyba soudkyně? Stíhání poslance Růžičky z ANO se místo přerušení po dobu mandátu zastavilo úplně
Číst článek
„Státní zástupce při hlavním líčení a poté i písemně namítl objektivní střet zájmů, když plnou moc udělil starosta obce v pozici obžalovaného. Svoji námitku zdůvodňuje tím, že trestně stíhaní zastupitelé mají svůj zájem na výsledku trestního řízení. Soud se přitom s jeho názorem plně ztotožňuje,“ napsala soudkyně Kateřina Vltavská starostovi Postoloprt Zdeňku Pištorovi (Občané pro město a venkov) v dopise, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.
Jenže podle starosty Pištory je on jediný, kdo ze zákona může za město jednat. „Jiný člověk neexistuje, město zastupuje navenek starosta. A já jsem normálně ve funkci, nejsem odsouzený – ani pravomocně, ani nepravomocně,“ uvedl.
Upozorňuje navíc, že vedení Postoloprt si advokátku Janu Zwyrtek Hamplovou jako svou zmocněnkyni odhlasovalo. Soud tak podle něho porušuje ústavně zaručené právo města na samosprávu.
„Vzhledem k závažnosti případu jsme rozhodli o zmocněnkyni usnesením rady. Justiční systém dělá prostřednictvím paní soudkyně protiústavní a protizákonné kroky. Naše právo na samosprávu je dáno Ústavou, tak nám nemůže státní zástupkyně ani soudkyně určit opatrovníka,“ doplnil Pištora.
„Vzhledem k závažnosti případu jsme rozhodli o zmocněnkyni usnesením rady. Justiční systém dělá prostřednictvím paní soudkyně protiústavní a protizákonné kroky. Naše právo na samosprávu je dáno Ústavou, nemůže nám tak státní zástupkyně ani soudkyně určit opatrovníka.“
Zdeněk Pištora (starosta Postoloprt)
Vyšachována z líčení
Proti požadavku soudu se proto advokátka Zwyrtek Hamplová ohradila. „Zejména upozornila soud na protiústavnost jeho jednání a jeho požadavku, a sdělila, že město Postoloprty trvá na tom, aby byla jako zmocněnkyně poškozeného k soudu předvolána a aby s ní takto bylo jednáno,“ píše se v ústavní stížnosti.
Přesto ji však chomutovský soud jako zástupkyni města neuznal a nepřizval ji k nadcházejícímu soudnímu líčení. Postoloprty má během něho zastupovat tzv. opatrovník, které městu už loni v létě, tedy ještě před podáním obžaloby, přiřadila státní zástupkyně.
Postoloprty tedy minulý týden podaly ústavní stížnost „pro porušení ústavního práva na samosprávu s návrhem na zrušení nařízeného hlavního líčení“.
„Zatím byl pouze odeslán akceptační dopis právní zástupkyni stěžovatele. Průměrná délka řízení v těchto věcech se dlouhodobě pohybuje kolem šesti měsíců,“ popsala mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.
„Poškozenému městu Postoloprty byl již v přípravném řízení z důvodu střetu zájmů ustanoven opatrovník, neboť v předmětné věci došlo k obvinění většiny zastupitelů města Postoloprty, a to včetně starosty. Starosta, který zastupuje obec navenek, nemůže z důvodu objektivního střetu zájmů za poškozené město Postoloprty vykonávat práva poškozeného. Jsem tedy přesvědčena, že již z povahy věci nemůže zmocněnkyně, jíž byla na základě rozhodnutí zastupitelů udělena plná moc obžalovaným starostou města, řádně hájit zájmy poškozeného, neboť obžalovaní zastupitelé mají svůj vlastní zájem na výsledku předmětného trestního řízení. Z těchto důvodů by neměla být zmocněnkyně připuštěna k hlavnímu líčení. Jelikož zde není žádná jiná osoba, která by byla oprávněna jménem poškozeného města Postoloprty řádně vykonávat práva poškozeného ve smyslu trestního řádu, vykonává tato práva ustanovený opatrovník.“
Radka Pavlišová (lounská státní zástupkyně)
Odročení se zatím nekoná
Město současně požádalo chomutovský soud o odročení hlavního řízení. Datum projednání se však podle mluvčí soudu Lenky Chalupové zatím nezměnilo. „Termín hlavního líčení 13. června zůstává i po podání vámi zmiňované ústavní stížnosti nezměněn,“ uvedla.
Růžičku nevydáme, rozhodla sněmovna o radním, který měl vysvětlit nevýhodný prodej obecního domu
Číst článek
Postoloprtská kauza se týká údajně nevýhodného prodeje domu na Marxově náměstí. Město se ho snažilo několik let prodat, nakonec se to povedlo v roce 2015, kdy ho desítka zastupitelů včetně starosty a místostarosty přiklepla místní podnikatelce za zhruba milion korun.
Podle vyšetřovatelů ale daný dům prodali pod cenou. Policejní znalec ho totiž ocenil na zhruba 1,5 milionu korun, městu tak podle obžaloby vznikla více než půlmilionová škoda. „Způsob, jakým obvinění postupovali při prodeji předmětné nemovitosti, svědčí o zřejmé bezohlednosti k řádné správě majetku města,“ shrnula v obžalobě lounská státní zástupkyně Pavlišová (více čtěte ZDE).
V případu současně figuruje také poslanec hnutí ANO a místní radní Pavel Růžička, který však zvolením do sněmovny loni na podzim získal imunitu. Zákonodárci ho k trestnímu stíhání nevydali, soudkyně tak stíhání v jeho případě nejdříve zcela zastavila, po odvolání státní zástupkyně je nakonec přerušeno (více čtěte ZDE).