Poslanecká sněmovna zvýšila ochranu národnostních menšin

Romové a jiné národnostní menšiny by měly mít možnost používat svůj jazyk na úřadech. Vyplývá to ze zákona na ochranu národnostních menšin, který schválila sněmovna. Minoritám, které v České republice tradičně žijí, návrh dále zaručuje právo na dvojjazyčné názvy obcí a ulic a právo na užívání jména a příjmení v jazyce menšiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návrh také mění kvóty pro vznik výborů pro otázky národnostních menšin, které existují u zastupitelstev obcí a krajů. Například v krajích bude ke zřízení výboru stačit, aby v něm žilo pět procent občanů, kteří se hlásí k jiné národnosti než české.

Poslankyně Unie svobody, Monika Horáková, předpokládá, že romská menšina bude zákon využívat ve svém každodenním životě. Jak řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, domnívá se, že využije zejména práva na zřízení poradních orgánů při obecních a krajských úřadech.

Bude to ale záležet na výsledcích sčítání lidu a také na počtu Romů, kteří se přihlásili ke své národnosti. Určité procento zastoupení té které menšiny je totiž předpokladem ke zřízení takového orgánu či komise.

Milan Kopp, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme