Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Za služby odborníků dali loni poslanci skoro 40 milionů. Nejméně se na experty obrací premiér Babiš

Právní posudky, ekonomické analýzy a odborné rešerše všeho druhu. Při tvorbě zákonů a jejich novelizací poslanci těží z práce nespočtu různých odborníků. Jejich služby si platí z takzvaného „expertovného“ nebo přesněji z náhrad na odborné a administrativní práce. Loni dvousetčlenná sněmovna zaplatila za práce expertů dohromady bezmála 40 milionů korun. Radiožurnál oslovil zástupce všech klubů s dotazem, na co konkrétně expertovné používají.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci hnutí ANO v Poslanecké sněmovně

Poslanci hnutí ANO v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Z průzkumu veřejného mínění, který si Pirátská strana nechala udělat na lidech ve věku 45 a víc, vyplývá, že si 81 procent přeje, aby už skončila perzekuce důchodců, kteří si jen přejí vypěstovat bylinky na mast, a pěstování konopí bylo lidem umožněno,“ citoval v září na plénu sněmovny pirátský poslanec Tomáš Vymazal průzkum, který si za 43 tisíc korun nechal vypracovat od agentury Ipsos. Sumu uhradil právě z expertovného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na příspěvku za služby odborníků loni poslanci vyčerpali skoro 40 milionů korun.

Letos může každý poslanec na takové služby vyčerpat celkem 228 tisíc, loni to bylo 210 tisíc korun. A nutno říct, že právě Piráti vedou o placení svých expertů nejtransparentnější evidenci. Jako jediní poskytli Radiožurnálu seznam všech faktur. Část expertovného strana dává do společného fondu.

„Budou se z toho platit služby, které potřebujeme společně. Například máme díky tomu trvalý aparát, lidi, kteří tam trvale sedí,“ vysvětluje pirátský poslanec Vojtěch Pikal.

Právní služby

Sdílený expertní fond mají i občanští demokraté nebo lidovci. „Část expertovného dáváme do společného klubového budgetu nebo fondu, z kterého financujeme aktivity, které jdou pro všechny poslance, ať už se týkají odborných školení, stanovisek k tiskům nebo když případně pracujeme na nějaké zásadní novele zákona,“ říká předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Lidovci fond podle něj používají zejména na právní služby.

2:43

Zpřísnění pravidel pomohlo. Poslanci pečlivě posílají omluvenky, počet neomluvených dní klesl

Číst článek

„Nikdo z našich poslanců není legislativec, není právník a samozřejmě i tyto věci něco stojí. Pokud chcete připravit kvalitní návrh zákona, potřebujete k tomu kvalitního legislativce,“ dodává Výborný.

Financování legislativních prací byla vůbec nejčastější odpověď poslanců na otázku, jak expertovné využívají. Zmínil to například i Radek Koten z SPD.

„Platím legislativce, který mi píše návrhy zákonů. Nápadů mám připraveno poměrně dost, ale musí se převést do paragrafové podoby,“ říká.

Pomáhají akademici

Většina oslovených poslanců nechtěla uvádět konkrétní příklady expertů, s nimiž spolupracuje.

„Já si myslím, že málokterý poslanec vám řekne přímo člověka, se kterým se radí, protože by to mohl být polibek smrti. Přiznám, že někteří z nich se pohybují třeba na akademické půdě v rámci právnické fakulty v Praze,“ vysvětluje šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Žebříček absencí premiérů ve sněmovně: Babiš chyběl u většiny hlasování, na druhém místě skončil Zeman

Číst článek

„Já většinou používám expertovné na nějaké oponentní posudky návrhů, které předkládá opozice. Zejména je to z ranku ústavně právního výboru, kterého jsem místopředsedou. A pak si nechám zpracovat někdy složitější pozměňovací návrhy k zákonům, které jsou projednávány. V zásadě spolupracuji s lidmi, ke kterým mám důvěru a s kterými se znám delší dobu,“ dodává Chvojka.

Z přehledu čerpání expertovného za minulý rok už na první pohled vyplývá, že většina poslanců tuto náhradu čerpá v maximální míře nebo se tomu blíží.

Jsou ale výjimky, a to hlavně mezi členy vlády za hnutí ANO. Nejnižší částku za služby expertů loni vyčerpal premiér Andrej Babiš. A to 28 tisíc. V nízké míře náhradu čerpali i ministr životního prostředí Richard Brabec a šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch. Oba uvedli, že pro práci ve sněmovně využívají odborníky svých resortů.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme