Za služby odborníků dali loni poslanci skoro 40 milionů. Nejméně se na experty obrací premiér Babiš
Právní posudky, ekonomické analýzy a odborné rešerše všeho druhu. Při tvorbě zákonů a jejich novelizací poslanci těží z práce nespočtu různých odborníků. Jejich služby si platí z takzvaného „expertovného“ nebo přesněji z náhrad na odborné a administrativní práce. Loni dvousetčlenná sněmovna zaplatila za práce expertů dohromady bezmála 40 milionů korun. Radiožurnál oslovil zástupce všech klubů s dotazem, na co konkrétně expertovné používají.
„Z průzkumu veřejného mínění, který si Pirátská strana nechala udělat na lidech ve věku 45 a víc, vyplývá, že si 81 procent přeje, aby už skončila perzekuce důchodců, kteří si jen přejí vypěstovat bylinky na mast, a pěstování konopí bylo lidem umožněno,“ citoval v září na plénu sněmovny pirátský poslanec Tomáš Vymazal průzkum, který si za 43 tisíc korun nechal vypracovat od agentury Ipsos. Sumu uhradil právě z expertovného.
Na příspěvku za služby odborníků loni poslanci vyčerpali skoro 40 milionů korun.
Letos může každý poslanec na takové služby vyčerpat celkem 228 tisíc, loni to bylo 210 tisíc korun. A nutno říct, že právě Piráti vedou o placení svých expertů nejtransparentnější evidenci. Jako jediní poskytli Radiožurnálu seznam všech faktur. Část expertovného strana dává do společného fondu.
„Budou se z toho platit služby, které potřebujeme společně. Například máme díky tomu trvalý aparát, lidi, kteří tam trvale sedí,“ vysvětluje pirátský poslanec Vojtěch Pikal.
Právní služby
Sdílený expertní fond mají i občanští demokraté nebo lidovci. „Část expertovného dáváme do společného klubového budgetu nebo fondu, z kterého financujeme aktivity, které jdou pro všechny poslance, ať už se týkají odborných školení, stanovisek k tiskům nebo když případně pracujeme na nějaké zásadní novele zákona,“ říká předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Lidovci fond podle něj používají zejména na právní služby.
Zpřísnění pravidel pomohlo. Poslanci pečlivě posílají omluvenky, počet neomluvených dní klesl
Číst článek
„Nikdo z našich poslanců není legislativec, není právník a samozřejmě i tyto věci něco stojí. Pokud chcete připravit kvalitní návrh zákona, potřebujete k tomu kvalitního legislativce,“ dodává Výborný.
Financování legislativních prací byla vůbec nejčastější odpověď poslanců na otázku, jak expertovné využívají. Zmínil to například i Radek Koten z SPD.
„Platím legislativce, který mi píše návrhy zákonů. Nápadů mám připraveno poměrně dost, ale musí se převést do paragrafové podoby,“ říká.
Pomáhají akademici
Většina oslovených poslanců nechtěla uvádět konkrétní příklady expertů, s nimiž spolupracuje.
„Já si myslím, že málokterý poslanec vám řekne přímo člověka, se kterým se radí, protože by to mohl být polibek smrti. Přiznám, že někteří z nich se pohybují třeba na akademické půdě v rámci právnické fakulty v Praze,“ vysvětluje šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.
Žebříček absencí premiérů ve sněmovně: Babiš chyběl u většiny hlasování, na druhém místě skončil Zeman
Číst článek
„Já většinou používám expertovné na nějaké oponentní posudky návrhů, které předkládá opozice. Zejména je to z ranku ústavně právního výboru, kterého jsem místopředsedou. A pak si nechám zpracovat někdy složitější pozměňovací návrhy k zákonům, které jsou projednávány. V zásadě spolupracuji s lidmi, ke kterým mám důvěru a s kterými se znám delší dobu,“ dodává Chvojka.
Z přehledu čerpání expertovného za minulý rok už na první pohled vyplývá, že většina poslanců tuto náhradu čerpá v maximální míře nebo se tomu blíží.
Jsou ale výjimky, a to hlavně mezi členy vlády za hnutí ANO. Nejnižší částku za služby expertů loni vyčerpal premiér Andrej Babiš. A to 28 tisíc. V nízké míře náhradu čerpali i ministr životního prostředí Richard Brabec a šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch. Oba uvedli, že pro práci ve sněmovně využívají odborníky svých resortů.