Pomohu policii vyřešit staré případy, vzkazuje Krejčíř z JAR. Chce se vrátit do Česka
Policii svitla naděje na objasnění léta nevyřešených vražd, zmizení a únosů. Pomocnou ruku jí přitom podává překvapivý aktér. Radovan Krejčíř, jeden z vládců českého podsvětí 90. let odsouzený v Jihoafrické republice na 35 let kvůli únosu a mučení, se totiž snaží dostat zpět do Česka. U policejního týmu Tempus, specializujícího se na odložené případy, zkouší, zda by mohl své informace zobchodovat. Žádost České republiky o Krejčířovo vydání začal letos v dubnu po letech čekání projednávat jihoafrický soud.
Krejčířova nabídka přišla letos, jak serveru iROZHLAS.cz potvrdily dva dobře informované zdroje z justice a policie. "Je to příliš čerstvé, zatím spíše sonduje, čím by jim mohl být zajímavý," popsal jeden z nich.
Policejní tým Tempus se vrací k léta odloženým případům, zabývá se například vraždou bosse podsvětí Františka Mrázka z roku 2006, kterou neobjasnilo ani několikaleté vyšetřování. Tým hledá nové důkazy až ke 20 let starým kauzám a právě s tím by mohl Krejčíř, jehož se řada nedořešených týká, zásadně pomoci. "Bylo by hodně zajímavé, kdyby promluvil. Mohl by vědět o spoustě nevyřešených vražd a případů pohřešovaných lidí," slibuje si zdroj.
Čau Míšo, psal mu Krejčíř. Teď se s 'Míšou' radí Starostové a nezávislí
Číst článek
Záleží, s čím přijde
Policie dle zdroje serveru nyní vyčkává, co podnikatel proslavený útěkem z černošické vily nabídne. Až potom se rozhodne, zda na jeho nabídku kývne. "Hodně bude záležet na tom, s jakou konkrétní informací přijde," dodává.
Oficiálně ale nikdo Krejčířovu nabídku potvrdit nechce. "Policie standardně nesděluje, s kým komunikuje v rámci vyšetřování případů, a ani se nevyjadřuje k případnému získávání informací," reagovala na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová. Vyjádřit se odmítla i podnikatelova česká advokátka Karolína Babáková: "Nemohu komentovat nic, co klient dělá, nebo nedělá. Zastupuji ho pouze v trestních kauzách, kde figuruje jako obviněný nebo obžalovaný."
Krejčířův návrat? Záleží na dohodě
Česká republika nemá s JAR smlouvu o vydávání trestně stíhaných. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové by tak podmínky návratu Krejčíře záležely na dohodě mezi oběma stranami. "Pokud by byl pan Krejčíř vydaný do ČR, byl by vydaný pro stíhání v České republice, tedy pro rozsudky a tresty, které uložily české soudy. Skutečnost, že je odsouzen v JAR, nemá na žádost o vydání žádný vliv. Obvykle, pokud by cizí stát povolil vydání, musí si osoba předtím vykonat tresty, které cizí země uložila. Co se týče možnosti vykonat tresty uložené v JAR v ČR - hypoteticky by musel pan Krejčíř sám požádat o předání k výkonu trestů uložených v JAR v České republice. A s tím by musely souhlasit obě strany," řekla Schejbalová serveru iROZHLAS.cz.
Krejčíře soud v Johannesburgu loni potrestal 35 lety vězení kvůli únosu a mučení bratra drogového dealera, který údajně zmizel i s 25 kilogramy pervitinu. Tento účet však zdaleka nemusí být konečný, v JAR je podezřelý z účasti až na 20 vraždách a praní špinavých peněz. V Česku ho přitom soudy v nepřítomnosti poslaly za mříže na 15 let kvůli půlmiliardovému daňovému úniku, tunelování společnosti Čepro či přípravě vraždy celníka.
'Udělá první poslední, aby se dostal sem'
Podle bývalého kriminalisty Karla Tichého, který Krejčířovy zločiny vyšetřoval, má ale silnou motivaci vrátit se z JAR do Česka. "Samozřejmě že udělá první poslední, aby se dostal k výkonu trestu sem. Něco jiného je sedět 35 let v kriminále tam, nebo se dostat sem," řekl Tichý serveru iROZHLAS.cz.
V JAR navíc kontroverzní podnikatel zůstal sám, jeho manželka Kateřina se synem se nedávno vrátili zpět do Česka. Právě Krejčířův syn Denis koupil podle MF DNES za 16,7 milionu korun polovinu vily v Praze-Hostivaři.
Možnost, že by se jeho otec vrátil výměnou za informace zpět do Česka, je však podle exkriminalisty Tichého nereálná. "Právně není možné, aby tady něco nabídl a odsud někdo jel a tam ovlivňoval rozhodnutí soudu o vydání. To je podle mě nesmysl. Určitě bych se držel možnosti jet ho tam vyslechnout ke kauzám u nás," míní Tichý.
Bývalý elitní kriminalista je přesvědčen, že známý zločinec by pro policii byl velmi užitečný. "Kdyby mluvil pravdu a nehrál si nějaké svoje hry, určitě je nositelem celé řady informací o tom, co se dělo, když tu byl," upozorňuje Tichý.
Exdetektiv: Mohl by pomoct s Mrázkovou vraždou
Krejčíř by podle něj mohl pomoci právě s nikdy nevyřešenou vraždou Františka Mrázka nebo vraždou Petra Šebesty. Druhý jmenovaný měl proti Krejčířovi svědčit, v září 2003 ho ale našli rozstříleného v rekreačním středisku Vystrkov na Orlíku. Tichý je přesvědčen, že světlo by případná spolupráce mohla vnést i do případu zmizení Krejčířova někdejšího obchodního partnera Jakuba Konečného.
Musel by být v případné výpovědi velmi obezřetný, aby na sebe nepřivolal další trestní stíhání. "Samozřejmě že by to bylo účelové. Ale něco jiného by bylo jet ho vyslechnout teď tam, bez nějakých podmínek, závazků či slibů. A vidělo by se," myslí si Tichý.
Nevyřešených případů je však kolem uprchlého podnikatele více, podle novináře Jaroslava Kmenty, který se případy Krejčíře dlouhodobě zabývá a napsal knihu Padrino Krejčíř, by svědectví někdejší vůdčí postavy českého podsvětí mohlo posunout také vyšetřování únosu Krejčířova otce Lamberta z roku 2002 či střelby na fotbalového bosse Jaroslava Starku. Právě on byl podezřelý z podílu na únosu Krejčířova otce.
"On nemá už jak z této situace vybruslit, protože buď tam zůstane do konce života, nebo vyválčí nějaký návrat zpátky k bodu nula a odsedí si tady těch 15 let," načrtl Kmenta možnou Krejčířovu motivaci.
Dopis úřadům v JAR
Média již nedávno informovala, že Krejčíř usiluje o návrat do České republiky. Tehdy údajně jihoafrickým úřadům v dopise nabídl, že se přizná ke všem zločinům, za něž byl v JAR souzen. Navíc hodlal svědčit o úplatcích pro vrcholné představitele justice a policie v JAR. Výměnou za to žádal o převezení do rodné země. Záhy na to však Krejčíř vše popřel. Dopis prý napsal jeho advokát, aniž by o tom tušil.
Krejčířova rodina však za podnikatele bojuje i v JAR. Nedávno poslala dopis tamnímu ministerstvu spravedlnosti. Stěžuje si v něm, že jeho celu zamořili štíři a hlodavci. Příbuzným také vadí, že je Krejčíř držen v samovazbě. "Nelidské podmínky, v nichž žije, se nezměnily, vážným problémem je, že mu jsou odepírány kontroly u lékaře," stojí například v e-mailu zveřejněným serverem The Citizen.
Z Česka Krejčíř uprchl před policií v roce 2005, v Jihoafrické republice pobývá od roku 2007. Podle amerického časopisu Time se tam stal hlavní postavou organizovaného zločinu. Za mřížemi na jihu Afriky strávil již necelé čtyři roky.