Policie: Babišovi blízcí si akcie Čapího hnízda přeprodávali, aby zametli stopy k Agrofertu
Spolupracovníci Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo učinili víc krycích kroků, než se dosud tušilo. Detektivové v žádosti, zaslané do sněmovny, detailně popsali převody akcií Farmy Čapí hnízdo, jejichž cílem bylo co nejvíce zamotat vlastnickou strukturu společnosti, aby se podařilo zakrýt stopy vedoucí k šéfovi hnutí ANO Babišovi. Zastírací manévr podle policistů provedl Martin Herodes, bratr Babišovy partnerky Moniky.
Skupina, údajně ovládaná Babišem, na konci roku 2007 papírově vyčlenila z holdingu Agrofert společnost ZZN Agro Pelhřimov, a. s. Z celkových dvaceti akcií společnosti koupili po pěti Babišova dcera Adriana Bobeková a jeho syn Andrej, zbylých deset pak Babišova partnerka Monika.
Babišovi spolupracovníci však měli jít ještě dál. Jak Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz popsaly zdroje seznámené s policejní žádostí o Babišovo vydání, zainteresovaní přistoupili k dalšímu zastíracímu manévru. Do hry podle policie vstupuje 16. února 2008 Martin Herodes a uzavírá celkem tři, slovy policie "fiktivní" smlouvy.
Babiš dotační podvod organizoval, řídil a koordinoval. Faltýnek pomáhal, píše policie
Číst článek
Od Babišovy dcery Adriany Bobekové kupuje jednu akcii na majitele společnosti Farma Čapí hnízdo, stejnou smlouvu uzavírá s Babišem mladším. Od sestry a zároveň Babišovy tehdejší partnerky Moniky Babišové kupuje rovnou 10 akcií Farmy Čapí hnízdo.
Policie: Chtěl zakrýt Babiše
Rázem se tak oficiálně stává majoritním akcionářem Farmy Čapí hnízdo, což mělo podle policie dva důvody. "Tento účelový převod Herodes provedl zcela vědomě, aby znepřehlednil vlastnickou strukturu společnosti Farma Čapí hnízdo. Jediným účelem těchto fiktivních převodů akcií bylo další zastření identity skutečného vlastníka a osoby s vlivem na tuto společnost, tedy Andreje Babiše," uvádí jednoznačně žádost, s níž se seznámily zdroje Radiožurnálu.
Transakce Herodes udělal podle detektivů také proto, aby blízcí Babiše neměli podíl na základním kapitálu vyšší než 25 procent. V takovém případě by totiž Farma Čapí hnízdo byla považována za partnerský podnik Agrofertu a na dotaci by neměla nárok. Fiktivní převody tak podle policejní žádosti napomohly, že se Čapí hnízdo mohlo ucházet o padesátimilionovou dotaci jako malý a střední podnik bez napojení na další firmy. Ačkoliv ve skutečnosti tomu tak údajně nebylo.
„Jediným účelem těchto fiktivních převodů akcií bylo další zastření identity skutečného vlastníka a osoby s vlivem na tuto společnost, tedy Andreje Babiše“
Pavel Nevtípil (vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo)
Babiš: Nikdo zákon neporušil
Babiš již odmítl, že řídil skupinu připravující dotační podvod a nyní hájí Herodese i své další blízké. "Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie! Žádné osoby, které jsou uváděné v médiích, nepostupovaly v rozporu se zákonem!" reagoval Babiš pro iROZHLAS.cz.
Herodesovu reakci se redakci nepodařilo získat. Bývalý spolumajitel Čapího hnízda s novináři dlouhodobě nekomunikuje, Babiš na žádost o kontakt na něj nereagoval, hnutí ANO ji odmítlo. "Jsme hnutí ANO, s tím nemá pan Herodes nic společného," reagovala na prosbu mluvčí hnutí Lucie Kubovičová.
MF Dnes loni napsala, že Herodes pracuje pro koncern Agrofert, jeho mluvčí Karel Hanzelka však na žádost o kontakt či zprostředkování komentáře nereagoval. "Čekám na vyjádření právního oddělení," uvedl v úterý odpoledne. Pak se již neozval.
Jak již Radiožurnál a server iROZHLAS.cz informovaly, Herodes a další blízcí Babiše jsou mezi jedenácti jmény, která v žádosti adresované sněmovně policie zmiňuje. Kromě Babiše žádá o vydání druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka, který měl coby tehdejší člen vedení ZZN Pelhřimov stvrdit svým podpisem fiktivní vyvedení společnosti z koncernu Agrofert. V žádosti jsou také další manažeři ZZN Pelhřimov Zdeněk Kubiska a Jan Platil.
Další sporný obchod Babišové bratra
Herodes se již dříve podílel na sporné transakci s koncernem Agrofert. Jak loni napsala Mf Dnes (patřící vydavatelství MAFRA ze svěřeneckého fondu Andreje Babiše) umožnil mu dostat se k půdě, k níž by se zemědělský gigant jinak nedostal. V roce 2008 se stal menšinovým vlastníkem zemědělského družstva Respo vlastněného Agrofertem. O rok později Herodes koupil státní půdu na Tachovsku. Tehdy k ní velké firmy ze zákona neměly přístup. Později se Herodes jako majitel 150 hektarů stal spolupodílníkem Respa v prosinci 2015 půdu prodává společnosti Imoba z koncernu Agrofert.
Kriminalisté se zajímají také o samotné manažery Farmy Čapí hnízdo Janu Mayerovou (dnes náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do sněmovny za ANO), Josefa Nenádala a Luďka Kalivodu. Ti samotnou žádost o dotaci připravovali.
Zda je hodlají stíhat společně s Babišem a Faltýnkem, přímo v žádosti neuvádí. Podle deníku Právo by se stíhání mohlo týkat také někdejšího šéfa ROP Střední Čechy Marka Kupsy, pod jehož vedením středočeský dotační úřad projekt schválil i přes nepříznivé posudky. Zatím si však obvinění nikdo nevyslechl. "V případu není nikdo obviněn," sdělila mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.
Hrozí mu 5 až 10 let
Pokud ho sněmovna vydá, čeká Babiše obvinění ze dvou trestných činů - dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Za to mu hrozí pět až deset let vězení. Faltýnka policie vykresluje jako "pomocníka" - toho, kdo „umožnil nebo usnadnil jinému spáchání trestného činu“. Z osmistránkového dokumentu, který minulý týden přistál ve sněmovně, však není jasné, jaké důkazy policie proti Babišovi a spol. nashromáždila.
Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny začne o vydání Babiše s Faltýnkem jednat v pátek, sněmovna pak policejní žádost zařadí na program nejbližší schůze startující 5. září.